|
|||||||
| Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier. |
![]() |
|
|
Trådverktøy | Visningsmåter |
|
|
#81 |
|
flisespikker
|
Sv: Om julegavenes innhold
Jeg antar at du kjøper vinterdresser og sokker og for den saks skyld møbler til barna dine, du også, så selv om de ikke får "begge deler" akkurat til jul, så får de jo sikkert begge deler, gjør de ikke? Er det "mer moderat" å gi ungene vinterdress i november, en leke i desember og en bok i januar, enn at de får alle tre tingene i desember og ingenting de to andre månedene?
__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002) Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it. |
|
|
|
|
|
#82 |
|
Tittel og tittel....
|
Sv: Om julegavenes innholdJeg sier ja takk begge deler. Om han får vinterdress av besteforeldrene så syns jeg det er helt greit. Om vi kjøper ulltøy så er det også helt greit. Det er også greit at han får leker. I år får han et keyboard hos oss og det tror jeg han blir glad for, men jeg ser for meg en fornuftig blanding... |
|
|
|
|
|
#83 |
|
Ustabil
|
Sv: Om julegavenes innhold
Det er snart jul, men det får da være grenser for hårsårhet. |
|
|
|
|
|
#84 |
|
Bedreviter
|
Sv: Om julegavenes innhold
Frøkna får ukepenger og vet at hun kan spare hvis det er noe hun ønsker seg sterkt. Utover det har du selvsagt rett i dette.
Og det er et argument for at de trenger masse dilleleker, fordi …?
Og en måte å lære det på, er kanskje å lære fra barndommen at noen ting er det realistisk å ønske seg, mens andre ting kan man bare drømme om og snakke om på sengekanten.
Og ett av de ansvarene vi som foreldre har, er å lære ungene å sette pris på gavene de får og lære dem at jul og bursdag ikke trenger være en orgie i leker og dill, men også la dem oppleve gleden av ny nattkjole, nye votter eller ny seng.
Tvert om, faktisk. Jeg bruker mine diamanter hele døgnet (Jeg har tross alt ikke flere enn jeg klarer å bære.), mens de aller fleste lekene som Frøkna har fått gjennom årene aldri blir brukt. Hun bruker få leker i rollespillene sine, og min erfaring er at de lekene hun syntes det var morsomst å pakke ut, er de som blir brukt kortest tid.
Som sagt får hun bare én ting av oss, så i antall gaver hevder vi definitivt å være moderate. Men hun får da presanger av andre enn foreldrene også, og siden det er jeg som lager ønskelisten hennes, og siden familien velger å forholde seg til denne, har jeg mulighet til å påvirke gavehaugen slik at den består av en ganske passende blanding av gøy og nyttig. I år får hun for eksempel, i tillegg til Slaomski og Barbie-dukke, også Devold-undertøy, nattkjole og tøfler, for å nevne noen av disse ekle, praktiske gavene som hun kommer til å sette stor pris på på sikt, om de ikke blir opphav til de største jubelbrølene på julaften. |
|
|
|
|
|
#85 |
|
Pauset
Medlem siden: Dec 2006
Hvor: Barteby
Innlegg: 7.430
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sv: Om julegavenes innhold
Hvorfor er du så opptatt av størrelsen på den gavehaugen? Det er da ikke deri problemet ligger men i det totale forbruket. |
|
|
|
|
|
#86 |
|
flisespikker
|
Sv: Om julegavenes innhold
Jeg er ikke så veldig hårsår, men jeg synes godt du kan la være å si at Nooria har påstått at dine barn er utakknemlige og bortskjemte når hun ikke har sagt det. Ingen andre har heller uttalt seg om dine barn i det hele tatt. Jeg synes det er du som fremstår som hårsår akkurat her.
Nå synes jeg du er ganske usaklig og at det ikke virker som om dette egentlig er spørsmål du vil ha svar på. (Hvis jeg tar feil, kan jeg godt prøve å svare.)
__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002) Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it. |
|
|
|
|
|
#87 |
|
Ustabil
|
Sv: Om julegavenes innhold
En ting av gangen: hårsår - det må gå an å snakke litt i bilder uten at du skal hevde at jeg har beskyldt andre for noe som helst. |
|
|
|
|
|
#88 |
|
Bedreviter
|
Sv: Om julegavenes innhold
Du får det til å høres ut som om det er foreldrene som oppfordrer besteforeldrene til å kjøpe julegaver? Jeg vet ikke om det er slik det fungerer i andre familier, men i vår familie er det slik at besteforeldrene kommer til å kjøpe julegaver til barnebarna helt uavhengig av hva vi måtte mene om saken, og siden de allikevel kommer til å gi ungene våre gaver, synes vi det er bedre om de gir ungene gaver som er brukbare. |
|
|
|
|
|
#89 |
|
Bedreviter
|
Sv: Om julegavenes innhold
Det er for øvrig ikke bare snakk om "moral". Det er da i høyeste grad snakk om økonomi også: hvis vi synes at Frøkna bør få nye ski i år, så får hun det til jul, og det betyr at vi 1) gir henne en fin gave som hun vil ha stor glede av og 2) slipper å bruke penger både på julegave og på nye ski. |
|
|
|
|
|
#90 |
|
flisespikker
|
Sv: Om julegavenes innhold
Bina, hvis det jeg uthevet i det øverste sitatet her er ment som noe annet enn en påstand om at Nooria har hevdet at dine barn er utakknemlige og bortskjemte, så har du uttrykt deg veldig klønete.
Dette synes jeg ikke har kommet frem før. Det har sett veldig ut som om du har "angrepet" dem som gjør det annerledes enn du for å være mindre miljøvennlige, og i større grad venne barna til store gaveberg, enn du er. Det er en av hovedgrunnene til mange av svarene du har fått, tror jeg.
Sant nok, i mange tilfeller. Og hvis man nå sitter der med 22 plastikk-ponnier (som kanskje har kommet inn som jule- og bursdagsgaver fra de fem tantene og onklene de siste to årene), er det ikke da greit å gi ungen ny genser i julegave? Det er det jeg ikke skjønner at du ser ut til å mislike. (For du mener jo ikke at man ikke skal gi barna sine julegaver, ikke sant?) Og hvis man ikke ønsker å ende opp i en situasjon der barnet har 22 plastikk-ponnier, så velger man kanskje å sørge for at tre-fire av de ti-tolv gavene barnet får er praktiske, og at de resterende er en passe blanding av ting fra ønskelisten og litt mer "fornuftige", men morsomme/varige, leker.
__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002) Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it. |
|
|
|
|
|
#91 |
|
Bør lage seg en tittel selv
|
Sv: Om julegavenes innhold
Jeg satt å tenkte på akkurat det samme. |
|
|
|
|
|
#92 |
|
Guardian of the galaxy
|
Sv: Om julegavenes innholdJeg skjøner fremdeles ikke problemet du skisserer.
__________________
~Maybe it's time to heal~ |
|
|
|
|
|
#93 |
|
kamerat
|
Sv: Om julegavenes innholdScenario 1:
__________________
Prima (0503) et Secunda (0505) “Do you find it easy to get drunk on words?" "So easy that, to tell you the truth, I am seldom perfectly sober.” (Dorothy L. Sayers, Gaudy Night) |
|
|
|
|
|
#94 |
|
navnet sjemmer ingen
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 13.327
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sv: Om julegavenes innhold
bina mener vel at man skulle droppet slalomskiene og kjøpt dem utenom jul. Så kunne man f. eks endt opp med to plastponnier. *prøver å tolke* |
|
|
|
|
|
#96 |
|
Mother of Dragons
|
Sv: Om julegavenes innhold
Og hvor mye, på en skala fra 1 til 10?
__________________
It takes a great deal of effort to sustain a conservative, trustworthy persona. |
|
|
|
|
|
#97 |
|
weird
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.456
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sv: Om julegavenes innholdJeg synes bina har et poeng når det gjelder dette med at julegaver skal gis for mottakers skyld og være noe mottaker ønsker seg. Samtidig så har jeg altså med meg i bagasjen en erfaring om at gaver jeg selv ikke tenkte på å ønske meg (dyne, tøfler etc.) var veldig fint å få og var en god bit av resten av julefeiringen. Og den opplevelsen vil jeg gjerne at mine barn også skal få.
__________________
You did in your twenties what you knew how to do. When you knew better, you did better. And you should not be judged for the person that you were, but for the person that you're trying to be and for the woman you are now. -- Maya Angelou |
|
|
|
|
|
#98 |
|
Bør lage seg en tittel selv
|
Sv: Om julegavenes innhold
Enig med deg her. Og du får frem et viktig poeng i det innlegget hvor du beskriver det. |
|
|
|
|
|
#99 |
|
navnet sjemmer ingen
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 13.327
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sv: Om julegavenes innholdJeg mener at blandingen mellom leker/fornuftige ting, ønsker/ting man ikke ønsker seg er den optimale. Jeg kommer aldri til å bare gi ungene mine ting de ønsker seg. Jeg tror ikke det gjør dem til bedre mennesker eller at de får en bedre barndom av den grunn. |
|
|
|
|
|
#100 |
|
Stadig underveis
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 6.216
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sv: Om julegavenes innhold
Jeg klarer ikke å få det til å bli overforbruk når lillesøster får fylt opp med mere ullundertøy (gave fra slektninger som jeg ordnet med) i tillegg til at hun feks får en leke fra bestemoren og oss. Sist redigert av Nooria : 21-12-07 kl 16:27. |
|
|
|
![]() |
|
|