Sv: Bibelutdeling i skolen
Opprinnelig lagt inn av Esme, her.
Jeg tror ikke det er farlig eller har konsekvenser for et barn om det får en bibel på skolen eller en hijab og prøver den en gang. Men enten så er det greit med forkynnelse eller så er det ikke, det er helt håpløst å la religiøse organisasjoner forkynne litt eller ut fra en skadevurdering av barna, så derfor bør man bare la det være.
Jeg kommer til å oppfordre barnet mitt sterkt til å lese bibelen, den er så grunnleggende for vår kultur og det er så mange referanser til bibelen at det er viktig å kunne det, så det er ikke at jeg er redd for noen skadevirkninger som gjør at jeg mener at de kan godt la være å la kateketen komme å dele ut bibler.
Du har veldig rett i at bibelen blir referert til i svært mange sammenhenger, men når jeg tenker meg om har jeg egentlig aldri satt meg ned og lest i bibelen. (Unntak: Konfirmasjonsundervisning i 8.kl) (Hjelp, vi har ikke engang en bibel i huset... )
Likevel vil jeg si at jeg er ganske vel bevandret i hva som står hvor i bibelen og i de ulike historiene i den. Sannsynligvis fordi jeg har hatt kristendomsundervisning i 9 (!) år og har fått mye inn den veien. (Ikke vokst opp i et kristent hjem.) Jeg lurer litt på om våre barn som vokser opp med at kristendomen "bare" er en av mange religioner vil gå glipp av mange av disse referansepunktene som vår generasjon har fått inn automatisk. Og gjør det i så fall noe?
(Når jeg jobber med tekstanalyse med elevene mine, ser jeg at mange av allusjonene går dem hus forbi, men det gjelder forsåvidt ikke bare de som er hentet fra bibelen. De fleste allusjoner er vel faktisk hentet derfra, vil jeg tro.)
|