Zulu
8,1k innlegg
Jeg fikk, som Maverick, også en Jantefølelse av innlegget til Koko. Vi må for all del ikke tro vi er for flinke, liksom.
Jeg prøver å si noen om hvordan jeg leste bemerkningen din, og at jeg ikke synes den var relevant i diskusjonen. Og ja, jeg oppfattet den som litt surmaget. Jeg hørte ingen som uttalte seg om dette arrangementet som mente den var Nilsens original og så derfor ikke relevansen i en slik tråd, men jeg leste på langt nær alt som sto om denne saken heller.Madicken skrev:"Assa"? Hva er det du egentlig prøver på?
Jeg skylder deg absolutt ingen forklaring, men greit. Jeg har gang på gang irritert meg over folk som hardnakket hevder at sangen er Nilsens original, senest i går, og jeg er som sagt tidvis et surmaghet petimeter som kan finne på å henge meg opp i slike ting. Uten at det får betydning for hva jeg synes om dette arrangementet.
Bemerkningen min har, igjen som sagt, ikke noe med denne saken å gjøre, men det synes jeg heller ikke arroganse har.
Zulu skrev:Nettopp! Dette handlet ikke om ham, det handlet om oss. Og om noen/mange også opplevde dette som en protest mot ABB, så gis ikke definisjonsmakten automatisk til disse. Hvordvidt det er sunt eller ikke å reagere på den måten, kan jeg vanskelig mene noe om, men det er neimen ikke rart om det reageres både usunt og irrasjonelt i en slik situasjon. Som samfunn har Norge reagert med så stor grad av "sunnhet" og verdighet på 22.07. og det rettslige etterspillet, etter min mening, at jeg får en smak av smålighet når det skal vendes og graves i om akkurat denne markeringen var med de helt rette intensjoner. Det var en aksjon initiert av "folket", som samlet mange, og som helt tydelig ga mange følelse av trøst og samhold i en periode hvor det vonde fra 22.07. har fått dominere. Da blir innvendinger som "De burde ha sunget en annen sang" eller "De burde ha kommet på det uten at ABB nevnte sangen" feil fokus, mener jeg. Det handlet ikke om ham, det handlet om oss. Det var helt riktig å holde en markering nå. Norge trengte det. Men jeg tror rett og slett ikke vi tenkte på det som en mulighet før ABB nevnte sangen. Da kom tankene om rosemarkeringene i fjor hvor nettopp denne sangen ble fremført, og plutselig ble det helt naturlig med en gjentagelse.
Og det er ikke Lillebjørn Nilsens originallåt? Come on, i hvilket univers er det en relevant bemerkning?
Poenget mitt var det motsatte, nemlig at arrangementet ikke behøver å være et innslag i kampen mot ABBs tankegods. Det holdt at det bare var en samholdsmarkering.Pelle skrev:Om det holder? Er det relevant hva som holder? Kan man ikke ha to tanker i hodet på en gang? At noe gir trøst og samhold er ikke i seg selv et argument for at ting bør gjennomføres, sånn generelt.
Pelle skrev:Dog tror jeg en slik sangaksjon hjelper kampen mot den brune høyrefløyen like mye som å klikke på Facebook gjør for sultne barn.
Pappalille skrev:Når uttrykket "prektig" blir brukt oppfatter i alle fall jeg det som et ord brukt litt i mangel på noe bedre, og slett ikke som en betegnelse på menneskene som møtte opp. Kanskje det var mer ment å referere til ånden, tanken og følelsene bak? At det kanskje føles litt kleint svulstig for noen? Et litt for entusiastisk klapp på egen skulder?
Det er absolutt legitimt å føle hat og hevngjerrighet i denne saken. Det tror jeg ingen er uenige i. Jeg er usikker på hva du mener med om de kommer til orde, men jeg leser i hvert fall om mange som føler det slik, både berørte og ikke direkte berørte. Jeg synes likevel vi bør strebe etter at den offentlige debatten ikke preges av hat og hevngjerrighet, samtidig som det gis rom for at mange føler nettopp det.Koko skrev:Der traff du meg Pappalille. At dette er en følelsesladet sak er det jo lite tvil om, det viser bare denne diskusjonen. Jeg tror ingen av de 40.000 stilte opp for å være prektige, men for meg føltes det ikke rett selvom jeg hadde hatt anledning. Folk må få lov til å reagere forskjellig. Hva med de som er berørt og har helt andre følelser en toleranse og nestekjærlighet i seg? Kommer de til orde? Er ikke det legitime følelser?
Zulu skrev:Det er absolutt legitimt å føle hat og hevngjerrighet i denne saken. Det tror jeg ingen er uenige i. Jeg er usikker på hva du mener med om de kommer til orde, men jeg leser i hvert fall om mange som føler det slik, både berørte og ikke direkte berørte. Jeg synes likevel vi bør strebe etter at den offentlige debatten ikke preges av hat og hevngjerrighet, samtidig som det gis rom for at mange føler nettopp det.
smilefjes skrev:Det er kanskje der dt skjærer seg for meg. Jeg syns ikke det å føle hat og hevngjerrighet, særlig det siste, er noe som er greit å omsette i noen form for praksis.
smilefjes skrev:Det er kanskje der dt skjærer seg for meg. Jeg syns ikke det å føle hat og hevngjerrighet, særlig det siste, er noe som er greit å omsette i noen form for praksis.
Tallulah skrev:Mener du at det er det denne aksjonen gjorde? 😕
smilefjes skrev:
Ja og nei. En vegg av førti tusen mennesker som møter opp utenfor tinghuset for å synge den tufsen i senk - ja.
En gjeng av førti tusen som bærer roser og tenker på ofrene og gråter - soleklart nei.
Zulu skrev:Det er absolutt legitimt å føle hat og hevngjerrighet i denne saken. Det tror jeg ingen er uenige i. Jeg er usikker på hva du mener med om de kommer til orde, men jeg leser i hvert fall om mange som føler det slik, både berørte og ikke direkte berørte. Jeg synes likevel vi bør strebe etter at den offentlige debatten ikke preges av hat og hevngjerrighet, samtidig som det gis rom for at mange føler nettopp det.
Koko skrev:Jeg kan ikke sette meg inn i hvordan de som er direkte berørt virkelig føler det, men jeg vil tro det er ganske ulikt. Mange har nok kommet til orde, men det er likevel toleransen og det å gå stille i gangene som blir fremhevet som flott og i noen sammenhenger også det riktige. Hva da med de som føler hat, bitterhet og sinne?
Zulu skrev:Jeg prøver å si noen om hvordan jeg leste bemerkningen din, og at jeg ikke synes den var relevant i diskusjonen.
Pelle skrev:Jeg synes det er rart at man tilsynelatende ikke har lov til å reflektere litt rundt dette, i en tid der det får mye opmerksomhet. Mange svar i denne tråden har vært gode (uavhengig av man liker synging eller ei), andre svar har vært mer spydige og sinte. Det finner jeg litt rart.
Logg inn for å svare i denne tråden.