Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Spikerhjørnet

Hvor kommer du (opprinnelig) fra? Greit, eller ugreit å spørre om?

Spikerhjørnet Speaker's corner. Forum for lengre debattinnlegg og meninger, politikk mm.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 18-05-12, 16:07   #11
Katta
maler
 
Katta sin avatar
 
Medlem siden: Jul 2008
Hvor: Trondheim
Innlegg: 31.283
Blogginnlegg: 92
Katta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Hvor kommer du (opprinnelig) fra? Greit, eller ugreit å spørre om?

Opprinnelig lagt inn av Skilpadda, her.

Jeg skjønner (igjen) ikke hva du mener. Er ikke hele poenget i diskusjonen her at man skal behandle lyse og mørke nordmenn likt? Og dermed ikke lage et poeng ut av hvilken hudfarge de har?

Sånn at hvis man, for å dra det samme eksempelet frem igjen, ikke ville spurt en lys totning om "Men er en av foreldrene eller besteforeldrene dine fra et annet sted enn Toten? Er du, eller en av foreldrene dine, adoptert, kanskje?" - så er det ikke "likebehandling" å spørre en mørk totning om de samme tingene.

Hvis hudfargen er det eneste som gjør at man lurer er det en ting, men ofte er det jo noe som trigger et oppfølgingsspørsmål. "Du høres ikke ut som du er derfra, har du bodd der hele livet"? for eksempel. "Der har jeg også endel slektninger, kjenner du til x eller y"? "Har dere alltid bodd der eller er dere også innflyttere"?

Hvis man kan stille slike spørsmål til lyshudede, men må ha et filter på for mørkhudede gjør ikke det akkurat at man blir mindre oppmerksom på forskjeller i hudfarge.

Men jeg skjønner at man kan få mark av forhør av typen Lisa skisserer der det man egentlig spør om er "hvor i verden har du de mørke genene dine fra"? Faktisk vil jeg tro at det er bedre å stille det spørsmålet direkte istedenfor å insinuere at man ikke er fra Toten om man er litt mørkere enn snittet.

__________________
Storebror 2002 - Toern 2003 - Plutt 2009 - Mikro 2012
Katta er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 20:43.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no