Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold > Madam Mims oppskriftsforum

Boller - leter etter oppskrift

Madam Mims oppskriftsforum Har du noen gode oppskrifter å dele, eller er på jakt etter noen gode oppskrifter? Da er dette det rette forumet.

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 27-02-10, 11:48   #1
Mississippi
ull-lue
 
Mississippi sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2008
Hvor: Akershus
Innlegg: 2.327
Mississippi imponerer mange og er sikkert smartMississippi imponerer mange og er sikkert smartMississippi imponerer mange og er sikkert smartMississippi imponerer mange og er sikkert smartMississippi imponerer mange og er sikkert smartMississippi imponerer mange og er sikkert smartMississippi imponerer mange og er sikkert smartMississippi imponerer mange og er sikkert smart
Standard

Sv: Boller - leter etter oppskrift

Opprinnelig lagt inn av Urt, her.

Kan det vera denne ?

Denne oppskrifta fann eg inne på det detsoteliv.no

Og eg kan annbefale dei. Litt rar oppskrift kanskje, men bollane blei heilt perfekte. ( sjå bilde )

Ingredienser:

1 liter melk
300 g smør
250 g melis
100 g gjær
1,5 kg kveitemjøl
0,5 ts kardemomme

Pynt: Melisdryss

Framgangsmåte:

Kok opp melk, smør og melis. Avkjøl blanding til den er fingervarm. ( det er dette som gjer bollane så luftig og fine )
Rør gjæren ut i væsken. ( dersom ein bruker tørrgjær slik som eg gjorde, har ein dette sammen med mjølet )
Bland i kardemomme og kveitemjøl. Elt deigen til den er smidig og fin.

Trill bollane ut med ein gong. ( nei dei skal ikkje heva først ) Eg delte deigen i to og hadde rosiner i halvparten og lagde vanlige kveiteboller av andre.

Så skal dei stå og heva lunt i 1 time.

I oppskrifta står det at dei skal steikast ved 250 grader i 7-8 minutter. Eg turde ikkje å ha ovnen på så masse. Då ville dei blitt svidd. Trur me hadde den på ein 225 grader sånn ca.

Jeg baker disse ganske ofte
Men jeg lurer på om det er nødvendig å koke opp melk, melis og smør eller om jeg kan varme det til fingervarmt ...?
Noen som vet?

__________________
"Det er ikke dråpen som får begeret til å flyte over. Problemet er at da dråpen kom var begeret alleredet fullt, og det hadde ikke dråpen noe med, den hadde jo nettopp kommet" -Karsten Isachsen
Mississippi er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 27-02-10, 12:19   #2
Erica
Hekta
 
Erica sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Hvor: Indre Østlandet
Innlegg: 7.894
Erica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de flesteErica er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Boller - leter etter oppskrift

Opprinnelig lagt inn av Mississippi, her.

Jeg baker disse ganske ofte
Men jeg lurer på om det er nødvendig å koke opp melk, melis og smør eller om jeg kan varme det til fingervarmt ...?
Noen som vet?

Jeg smelter smøret, har i melken og melis, og varmer til fingervarmt. Bollene blir fortreffelige uansett.

__________________
95, 99, 04
Erica er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 19:36.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no