Skremmern skrev:
Tror det har noe for seg når det gjelder underslag og svindel og den type forbrytelser? Altså tror du høyere straff kan være avskrekkende i noen tilfeller?
Ja, slik er det. Som sagt over her - mange drap begås i affekt, dødsstraff hjelper lite på mordraten. Hadde det i Norge blitt legalt å ligge med svært små barn, hadde de aller fleste av oss likevel latt være. Hadde det blitt legalt å kjøpe sprit og sigaretter i utlandet, hadde nok ganske mange flere gjort det. Folk styres av ulike indre moralske stemmer, som i større og mindre grad lar seg regulere av straffenivået.
Og ingen har da sagt at penger betyr mer enn mennesker. Straff måles ikke etter hva som er mest/minst verdt, men hva som virker best - og rettspraksis.
Og de som skriver her om at det er så høye straffer for vinningskriminalitet/økonomisk kriminalitet - vet dere hva en gjennomsnittsstraff ligger på? (Jeg aner ikke, så det er sagt, dette gjelder jo utrolig mange ulike forbrytelser. Men om man ikke vet selv heller, men kun tar utgangspunkt i feks Nerdrumdommen - som var STRENG og GROV - så bør man kanskje heller ikke bruke det som et generelt sammenlikningsgrunnlag. Jf Marls Singers undersøkelse hun refererte til, om at folk ofte tror straffenivået er lavere enn hva realiteten er.
Og som et PS - det er ikke umulig å endre rettspraksis, altså. Men jussen styres etter et sett egne regler på disse områdene - og ved store endringer ligger det gjerne en lov bak. For å sikre forutsigbarhet, et vikitg rettssikkerhetsprinsipp. Om du nasker en sjokolade på butikken i morgen skal du ikke plutselig få 7 års fengsel, selv om strafferammen kanskje tillater det (villet eksempel, og ingen sammenlkning for øvrig). Slik driver man med i land vi ikke liker å sammenlikne oss med. Jeg håper Høyesterett kliner til (men har litt tvil om det blir ne voldsom økning).