Sv: Har vi verdier som er viktigere enn religiøse verdier?
Opprinnelig lagt inn av Teofelia, her.
Nå er det faktisk slik at det er Bokmålsordboka som har definisjonsmakten over ords betydning i Norge, ikke politikerne, så når det står i Bokmålsordboka at demokrati betyr flertallsstyre, så er det det ordet betyr på norsk, helt uavhengig av hva politikere eller tilfeldige ukjente på internett måtte mene om saken.
Demokrati
Flertallstyre der befolkningen bestemmer om lover er et demokratisk samfunn. I et demokratisk samfunn eksisterer det ingen grunnlov, statsminister, presidenter og konger. Flertallstyret har absolutt makt og det eksisterer ingen opposisjonspartier som begrenser makten til hverandre.
Parlamentarisme i Norge
Flerstallstyre der befolkningen stemmer over en statsminister kalles for parlamentarisme. I parlamentarisme begrenses kongens makt gjennom grunnloven. Makten til kongen blir delt med politikere og domstolen. Statsministerens makt blir begrenset av opposisjons partiene og gjennom kommunevalg. Noen kommuner styres av Arbeiderpartiet osv. Slik begrenses makten til Erna Solberg som statsminister i 2015. Norge er parlamentarisme og ikke demokrati. Makten til kongen blir begrenset av politikerne og grunnloven. Politikerne får sin makt begrenset av motstandspartier. I et demokratisk samfunn finnes det ingen motstandspartier som begrenser hverandres makt.
Republikk i USA
USA er et republikk der makten deles mellom Republikaner og Demokrater. Disse 2 opposisjonspartiene hindrer at presidenten får for mye makt. Hvis det er en republikansk president som vinner makten så vil det finnes demokrater i senatet som hindrer at president får for mye makt. I en republikk finnes det ingen konger. Grunnloven begrenser makten til politikerne.
I USA får innbyggerne lov til å bære våpen i tilfelle politikerne blir diktatorer. Grunnloven i USA gir innbyggerne rett til å bekjempe presidenten og politikernes tyranny når politikerne ikke lenger jobber for folket. Våpenloven i USA eksisterer slik at innbyggerne i landet kan bekjempe politikerne.
|