|
Fest og høytid Et forum for å diskutere praktiske forberedelser knyttet til jubileer, bryllup, konfirmasjon, bar mitzva, ramadan, dåp og navnefest, mm. |
![]() |
|
Trådverktøy | Visningsmåter |
|
![]() |
#1 |
Bør lage seg en tittel selv
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 1.946
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() Sv: Bunad og hijab
Det handler om skikk og bruk og tradisjon. For min bunad (og mange andre sin) er det strenge tradisjoner, man kan jo bryte dem om man vil. Og man kan selvfølgelig mene at det er teite tradisjoner og ta på seg hva man vil sammen med bunaden. Men jeg synes ikke det er greit. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Bokglad
Medlem siden: Jan 2007
Hvor: Agder
Innlegg: 8.461
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() Sv: Bunad og hijabHelt greit med hijab til bunad synes jeg.
__________________
When the beating of your heart Echoes the beating of the drums There is a life about to start When tomorrow comes |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Glamorøs
|
![]() Sv: Bunad og hijab
Nå skjønner jeg ikke helt hva du mener? Det er nok svært få som bruker bunad som helst skulle latt være. De har valgt den fordi de syns den er et flott stasplagg, og som regel har en familiær tilknytning til stedet den kommer fra. Dette kan jo gjelde jenter i hijab også. Og vi bruker massevis til bunaden som ikke er akkurat som i gamle dager. Skoene, f. eks. Tynne bomullstrømper. Hårstrikk i håret. Vi dropper hodeplagg. Det er så godt som ingen som bruker en bunad 100% korrekt.
__________________
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Jeg bor i en stubbe!
|
![]() Sv: Bunad og hijabJeg tror nok vi trenger et strengere og mer aktivt bunadpoliti.
__________________
Come down off the cross - We can use the wood - Come on up to the house |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
50 & somewhat fab
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Nordpå
Innlegg: 15.245
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() Sv: Bunad og hijab
Enig. For hvis vi ikke gjør det sånn kan vi jo risikere at bunadstradisjonen blir en levende tradisjon, bygd på en sterk nasjonal arv men med evne til å tilpasse seg realiteten i dagens moderne samfunn, i stedet for en statisk tradisjon uten tilpasningsevne. Og sånn vil vi vel ikke ha det, vel! :skingrestemme:
__________________
2001 og 2001 |
![]() |
![]() |
![]() |
Emneord |
bunad, hijab, minoriteter, regler |
|
|