Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold

Hvordan unngå at hjemmebakt brød ryr?

Mat og kosthold Kategori for barnemat, oppskrifter, drikkevarer og kosthold generelt.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 13-07-07, 23:21   #11
Harriet Vane
Epikur
 
Harriet Vane sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 26.796
Blogginnlegg: 440
Harriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Hvordan unngå at hjemmebakt brød ryr?

Opprinnelig lagt inn av Fadese, her.

Jeg steker vanligvis brødene i ca 40 minutter ved 220 grader. Kanskje cluet er å ha litt lavere temperatur og heller ha lengre steketid når man bruker såkalt "helledeig"?

Du har jo bolle/rundstykketemperatur, menneske! Brød: lang tid,lav temp, rundstykker og boller, kort tid, høy temp.

Jeg hever deigen først, ja.

1 kilo grovt mel i blanding (300 g. fint/fibra, 300 g grov hvete, 300 g grov rug, 100 g havregryn og en neve av hhv linfrø, sesamfrø, solsikkefrø og gresskarfrø, 1 ss havsalt, 1 pose tørrgjær og 1 l. vann. vannet kan være kaldt og du kan heve det natten over, eller 37 C og du hever 1 time. Deretter heller du det i smurte former, glatter, strør med frø og etterhever, steker litt over en time på 180 C. Hurra.

Opprinnelig lagt inn av daffy, her.

Vil det si at du ikke forhever deigen før du heller den i former? Jeg lager ofte den brødoppskriften som står på baksiden av Helios 4-kornsmelet (Tors brød), og har til nå forhevet, men kan jeg slippe vil jeg gjerne det!

jeg bruker min egen variant av Tors brød, og jeg forhever, ja. Ynnsjyll. Ingen vei utenom...

__________________
“Time and trouble will tame an advanced young woman, but an advanced old woman is uncontrollable by any earthly force.”
― Dorothy L. Sayers
Harriet Vane er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 03:03.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no