Sv: Følelsen av fattigdom
Opprinnelig lagt inn av Neket, her.
Men er man fattig fordi man ikke kan kjøpe egen bolig? Ja, det er kjipt, men det er jo ikke fattigdom likevel. Det er jo en veldig særnorsk greie at alle absolutt skal eie egen bolig.
Jeg har en kusine som har prøvd i flere år å kjøpe bolig i Oslo. Alt går langt over prisantydning, og hun har ikke vært i nærheten av å få tilslaget. Men hun er jo ikke fattig. Bare singel, for å sette det litt på spissen.
Hun har jo i det minste klart å spare opp en god del egenkapital, for å kunne i det hele tatt være med i starten. Pøbelsara snakker vel om de som ikke klarer det engang.
Dessuten handler jo relativ fattigdom om å ikke ha tilgang på det samme som "alle andre" i samfunnet. Å ikke være noe som helst i nærheten av å kunne eie en bolig, i et samfunn der alle eier boligen sin, må jo da kunne kvalifisere til relativ fattigdom.
__________________
♥ Storebror, des. 2010 ♥ Lillesøster, mar. 2020 ♥
Innanfor den er kvar av oss einsam,
og det skal vi alltid bli.
|