Irma skrev:Hvis folk stemmer på et parti av denne kategorien fordi de syndes synd på dem da alle partier, uten unntak, synes politikken og etikken til partiet suger, so be it. Jeg tillater meg å kalle det idiotisk. Så får jeg heller flytte ut av landet den dagen Siv blir statsminister.
Og jeg tror fortsatt at du og mange andre bommer fullstendig når dere tror at de som stemmer FrP ikke vet hva de gjør, eller gjør det i protest mot noen, eller for de de syns synd på noen.
Jeg tror fortsatt at de fleste som stemmer FrP er akkurat like bevisste som velgerne til alle andre partier. (Ok, skal ta høyde for at når et parti vokser fort på meningsmålingene er ikke alle like bevisste, men også det gjelder uansett parti).
Jeg har fra tid til annen forsøkt å fremheve punkter ved FrPs politikk som jeg syns er interessant. For eksempel en del ting som er knyttet til økonomisk politikk. Men det er ingen som vil diskutere det med meg. I stedet erklærer man at alle som sympatiserer med FrP er dumme, rasister.... og så er det i gang igjen, liksom.
Som jeg sikkert har sagt før så stemmer jeg Høyre, men jeg har vurdert å stemme FrP. Sånn sett er jeg også en "sympatisør". Det betyr ikke at jeg er enig i alt. Men det er jeg da vitterlig ikke med Høyre heller. Når jeg stemmer på et parti så sier jeg ikke at jeg er enig med dem i ett og alt, jeg sier ikke en gang at jeg i hovedsak er enig. Men jeg sier at jeg er mer enig med dem enn de andre partiene - og da kun mer enig i de sakene som er og da er viktige for meg.
Og sånn tror jeg bestemt at de fleste resonnerer. Derfor er "kampsakene" viktige. Det partiet som greier å fronte flest saker som folk er opptatt av - de går opp på meningsmålingene. Enkelt og greit.
Ta hijab-saken. Jeg ser nå bort i fra rasisme-aspektet. For mange er dette en prinsippsak. Mange mener at hijab bryter med politi-uniformen, og at hvis det er tillatt burde mange andre hodeplagg også aksepteres. Og jeg må si at jeg driter i hele saken... men Ap og regjeringen rotet det til. Sender ut et forslag som de ikke har diskutert, går frem og tilbake på hva de egentlig mener... finner seg en syndebukk eller to og lager drama. Visste Jensemann, eller visste han ikke? Dette er intet annet enn en GULLGRUVE for FrP. Og jeg tenker at uansett hvilket parti jeg hadde drevet, ville jeg kastet meg på en sånn sak. Det er åpenbart at verken blant "folk flest" eller på stortinget er det noe flertall for å åpne for hijab i politiet. Så mens Ap går i ring og avslører seg selv og sine kolleger med buksa nede, så blomstrer FrP. For de sier det "folk flest" mener - nemlig at hijab ikke hører til politiuniformen. Så går altså de øvrige til angrep på FrP og skriker rasisme. Men så går regjeringen i full retrett... og dermed ble vel alle rasister? Eller utviste alle sunn fornuft? Men uansett hvordan man snur og vender på det, så var det FrP som vant denne saken. Fordi de er utrolig dyktige til å plukke opp hva om rører seg blant folk - og fordi de andre er så utrolig dyktige til å dra ned buksa på regjeringskollegene sine.
Det var stort sett bare FrP som kom ut av denne saken med æra i behold. Så folk konkluderer at sittende regjering har null kontroll. Dette er jo ikke første sak som har vært smurt ut i media heller. Statsråder og statssekretærer har vært skiftet ut når skandalene har blitt for store. Hvilken tillit skal man ha til sånt?
Det er også historisk sett nokså vanlig at opposisjonen jevnt over vinner valget. For regjeringspartiene greier aldri innfri alt valgflesket, og da lever opposisjonen glade dager. Sånn var det jo da sittende regjering kom til makta og. Folk var lei av de som da satt. Av surr og rot, av ikke innfridde løfter - og så videre. Betyr det at de som stemte på sittende regjering, det rød-grønne alternativet, var superdumme som stemte i protest mot sittende regjering? Nei. Det betyr at folk ønsket noe annet enn det de hadde. Derfor vokste Ap, SP og SV. Og av samme grunn vokser FrP nå.
Vanskeligere er det ikke.