Magica skrev:Det ser ut som du skriver nynorsk på FB jo, og da kan du nok snike inn noen dialektord uten at jeg merker det.
Ja, jeg syns de var godt gjemt selv.
Men lurer på om jeg skal gå 100% over på nynorsk (og da regner jeg med alle forstår). 😀
Magica skrev:Det ser ut som du skriver nynorsk på FB jo, og da kan du nok snike inn noen dialektord uten at jeg merker det.
Dronningen skrev:Jeg kommer fra Mo i Rana, og snakker vesentlig annerledes enn bokmål. Jeg forsøker her på Østlandet å verne om dialekten så godt jeg kan, og ikke bli for utvannet. Jeg er også en av dem som leser alt av bøker til barna på dialekt, noe de også foretrekker. Da blir det "på ordentlig" sier de, og ikke "på lat". 😉
Robyn skrev:Når du leser høyt formidler du jo muntlig og da er jo dialekt naturlig. Litt mindre naturlig å skrive om hele boka på dialekt og be de lese den sånn.
Magica skrev:Det virker som du har litt problemer med å skille mellom muntlig og skriftlig uttrykksmåte her? Vi leser jo ikke "jeg" og uttrykker det slik, vi sier "jæi". Leser vi Prøysen sier jeg itteno knusjell.
Dronningen skrev:Nei det blir noe annet. Jeg skiller også mellom egne statuser og mer åpne diskusjoner, som blir mer ala dette.
Tangerine skrev:Ja, jeg syns de var godt gjemt selv.
Men lurer på om jeg skal gå 100% over på nynorsk (og da regner jeg med alle forstår). 😀
Divine skrev:Jeg har store problemer med å ta folk alvorlig når de skriver på dialekt.
Odelia skrev:Når dette er sagt hadde det vært interessant å se om flertallet av dem som mener dialekt på facebook og andre skriftlige (uformelle) fora er en uting er sentrert rundt områder som prater tilnærmet lik bokmål eller andre østlandske områder (eller geografiske forskjeller for øvrig).
Hattifnatten skrev:K du sei? Æ syns itj d æ 7.
rine skrev:Jeg forstår også det meste av dialekt, så for meg handler det ikke om det. Det bare irriterer meg at folk ikke kan skrive ordentlig. :enkel:
Logg inn for å svare i denne tråden.