Maverick
88k innlegg
Administrasjonen. Ikke selve lærer-gjerningen. :teskje:
alfaCharlie skrev:Administrasjonen. Ikke selve lærer-gjerningen. :teskje:
LilleBulla skrev:Det skjønte jeg. De er temmelig tett knyttet sammen, da, det er det som er greia.
alfaCharlie skrev:Vel, kanskje det er problemet også. Det er vanskelig å sette av penger til noen ting og fjerne fra noe annet hvis man har et nært, sikkert veldig pedagogisk, forhold til de som blir berørt av det.
alfaCharlie skrev:Det fungerer svært dårlig å være irritert på lav lønn, at andre får tillegg and the works uten å være åpen for at systemet eventuelt må forandres for at ressursene man faktisk har skal fordeles på en gunstigere måte.
alfaCharlie skrev:Okei, jeg ser at det er kinkig, agenten.
annemede skrev:Man vet jo at det ikke utdannes for få realfaglærere i forhold til hvor mange som kommer til å gå av med pensjon i årene som kommer, og jeg vil si at en 500.000 i lønn som lærer er helt ok. Men jeg er kanskje sær.
alfaCharlie skrev:Er det rektor som fordeler midlene innad i budsjettet? Vikarbudsjett and so on? Økonomer som rektorer, sier nå jeg.
oslo78 skrev:Det skulle jeg ønske at man kunne i skoleverket. Jobbe mer i perioder altså. Jeg har ikke mulighet til å tjene så mye som et eneste øre ekstra på jobb. Lønna er lønna - ferdig med det. Skulle gjerne tatt vikartimer i årene før jeg fikk barn for eksempel, men det er ikke lov. Koster penger nemlig. Kun ufaglærte får vikartimer på barneskoler - de er nemlig billigere.
smilefjes skrev:Men altså. Det med sykefravær. På det verste har jeg hørt om sykefravær blant lærere på en skole på tyve prosent.
Er det høyt sykefravær blant lærere?
(Ikke at det har noe med streik og lønn å gjøre - jeg bare lurer.)
rine skrev:Sånn kort: En rektor må ha begge deler, både økonomisk sans og pedagogisk innsikt. Det er uansett lagt så sterke føringer for hva pengene skal og må brukes til at man må være temmlig dust for å klare å kjøre en skole helt på ræv økonomisk, så jeg tror jeg lander på at skolefaglig innsikt er viktigere. Min store skrekk er også de som mener at en skole skal kan drives som en hvilken som helst annen bedrift.Når det er sagt, det hjelper ikke hvor god rektor er med penger når de rett og slett ikke finnes. Ved nærmere ettertanke er sikkert hjelp fra de høyere makter det som trengs. Jesus klarte jo (sies det
) å mette 5000 med fem brød og to fisker, oppgaven mange rektorer står overfor er ikke mye lettere.
Logg inn for å svare i denne tråden.