Darth skrev:
Det hender jeg syns synd på ungdommene i dag. De er utsatt for et helt annet press enn det vi var, og for mange blir det for mye. Det er bekymrende mange som sliter med psyken. Det er bekymrende mange som lever i tidsklemme. Samtidig så er de jo så utrolig greie. Det er nesten aldri noe fuzz med noen av de ungdommene jeg omgås. Det er fine ungdommer, som lever i en verden og et skolesystem som de føler seg utilstrekkelige i. Mange flere enn man tror har elendig tro på seg selv, kjenner sjelden på mestringsfølelser.
I alt snakket om tilrettelegging, så er det viktigste kanskje å se hver enkelt. Hver eneste dag. Som rine har jeg også økende andel gråtende ungdommer på elevsamtaler. De burde ikke føle seg så mislykkede. Det er vanskelig å være ung, det har det alltid vært, men jeg innbiller meg at det er røffere nå enn på lenge. Vi har så store forventninger til ungene våre, og vi bærer dem fremover, fremover, fremover. Jeg er betenkt. Vi vil dem så vel, men det er så utrolig mange ulykkelige. Det burde det ikke være. Ikke i verdens rikeste land. Ikke i et samfunn med velferdsgoder og en av verdens dyreste skoler. Det er noe vi gjør galt, og ungdommene er helt klart blant dem som virkelig betaler prisen.
*hjertesukk*
I flere år har jeg lest diskusjoner her inne om tilrettelegging for de flinke. Jeg har aldri valgt å delta i de, for jeg klarer ikke å bestemme meg for hva jeg mener. Dette innlegget traff meg, for det setter ord på noe av det jeg synes er problematisk når ambisjonene på vegne av barn med potensiale blir alt for stort.
Jeg var selv et evnerikt barn, men ikke skoleflink i det hele tatt. Jeg valgte alltid letteste vei ut. Effekten av dette har jeg brukt mange år på å rydde opp i, nå er jeg tredve år og snart klar for å ta en master som jeg absolutt har intelligens til å klare å gjennomføre. Samtidig har jeg aldri opplevd et stort press i barndommen, og hadde aldri problemer med angst, depresjon, spiseforstyrrelser eller lignende. Jeg følte aldri at jeg måtte være en "flink pike" for å være god nok. Det er helt umulig for meg i ettertid å vite om det ville vært bedre å få mer tilrettelegging eller ikke igjennom barndommen.
Min datter er nå 7 år, og er av akkurat samme kaliber som sin mor (og far, han var visst sånn han og). Og jeg merker at jeg strever veldig med hvordan jeg skal gripe det an. For meg er det minst like viktig å ikke ha så enorme ambisjoner på hennes vegne. Vi snakker ofte om hva hun kan klare med en innsats, vi snakker med skolen om tilrettelegging (om enn på et fornuftig og kanskje litt varsomt vis) og med henne om hvorfor hun skal få tilrettelegging, vi gir henne ekstra utfordringer på hjemmebane og hun vet sikkert selv hva hun burde kunne.
Samtidig snakker vi minst like mye om at vi er glad i henne uansett, og det samme gjelder lærere, venner osv., vi introduserer begreper som "godt nok", "bedre med ferdig enn perfekt" osv., og gir henne generelt mye tilbakemeldinger og oppbacking som ikke går på det hun presterer.
Jeg vet godt at det å ikke ha noen som har ambisjoner på dine vegne kan gi en mer trøblete studietid, samtidig ønsker jeg ikke at hun skal ha en oppvekst preget av at hun ikke føler seg bra nok, at hun aldri får til det hun føler er forventet av henne. Så får vi heller være åpne om vår egen bakgrunn, kanskje det kan gjøre at hun lettere kan se og diskutere dilemmaer og problemer som oppstår som et evnerikt barn/ungdom/voksen i en gjennomsnittlig norsk klasse/studie.