nokon
23k innlegg
Polyanna skrev:Totalt viser tallene at det i denne regjeringsperioden har vært en jevn og til dels markert nedgang i "negative holdninger" til innvandrere, og stort sett en liten økning i positive holdninger, med unntak av "bidrag i arbeidslivet" som har en nedgang.
Nesten alle de positive trendene får et tilbakefall i 2016, men ikke tilbake til sånn det var under forrige regjering. Om 2016-tilbakeslaget skyldes Listhaug eller terror+migrasjon skal ikke jeg si noe om, men totalen er positiv også med dette tilbakeslaget.
.
Tallulah skrev:Folk er jo ikke reddere for høyreekstreme. Det er jo hele paradokset. Breivik blir oftere beskrevet som gal enn som fundamental terrorist. Hans handlinger blir forklart i psyke. Muslimske terrorister blir forklart i religiøs overbevisning.
Høyreekstreme strømninger blir beskrevet som små og lite å bekymre seg for, muslimsk terrorisme er "alle" forberedt på. Selv om det bare er høyreekstreme som har utført terrorhandlinger i Norge.
Tallulah skrev:...
Høyreekstreme strømninger blir beskrevet som små og lite å bekymre seg for, muslimsk terrorisme er "alle" forberedt på. Selv om det bare er høyreekstreme som har utført terrorhandlinger i Norge.
Tallulah skrev:Folk er jo ikke reddere for høyreekstreme. Det er jo hele paradokset. Breivik blir oftere beskrevet som gal enn som fundamental terrorist. Hans handlinger blir forklart i psyke. Muslimske terrorister blir forklart i religiøs overbevisning.
Høyreekstreme strømninger blir beskrevet som små og lite å bekymre seg for, muslimsk terrorisme er "alle" forberedt på. Selv om det bare er høyreekstreme som har utført terrorhandlinger i Norge.
Billa skrev:Terrorisme er fryktelig - uavhengig av hvem som utfører den. Poenget er bare, at det øyeblikket vi argumenterer med at ABBs handlinger viser at det norske samfunnet og norske folk er blitt kaldere, kan de samme argumentene brukes i andre land som har blitt ofre for terror med en annen ideologisk bakgrunn. Det å fjerne handlingen fra enkeltmennesker gir grobunn for redsel og mistro til større grupper. Jeg har ingen tro på at det er fornuftig retorikk.
Tallulah skrev:Og i nøyaktig samme periode fikk vi en integreringsminister som ALDRI sier noe om hvordan innvandrere og flyktninger beriker samfunnet. Som ALDRI sier "det vil ikke bli lett, men vi som sitter på toppen av velferden må bidra og hjelpe". En minister som blir sur og nekter å være med på en gla'sak om en kommune som har vært gode på å bosette folk. Som ber folk like og dele at barn blir sendt tilbake til krigsområder. Som blir avbildet med et stort smil når hun med politiet og TV2 er på raid for å finne familier å kaste ut. Som kritiserer imamer, men deltar på arrangementene til kristne, konservative sekter og kritiserer ikke dem for undertrykkelse av homofile.
pøbelsara skrev:Jeg har ikke brukt den høyreekstreme terroren som eksempel på tat samfunnet er blitt kaldere, men som et nært og fælt eksempel på at høyreekstremisme er farlig.
Hmm ... Ser jeg har problemer med å uttrykke meg tydelig nok - så jeg prøver igjen.Billa skrev:Jeg er ikke tvil om at noen mennesker trenger andre å skylde på for sin egen kjipe livssituasjon, også her i Norge. Dog mener jeg de er færre og strømningene er annerledes enn i USA. Norge er et annet land.
Tallulah skrev:Selvfølgelig kan det ha en sammenheng med det. Mest sannsynlig har det det. Og i nøyaktig samme periode fikk vi en integreringsminister som ALDRI sier noe om hvordan innvandrere og flyktninger beriker samfunnet.
him skrev:Hmm ... Ser jeg har problemer med å uttrykke meg tydelig nok - så jeg prøver igjen.
Norge og USA er ikke samme land, vi er helt enig der. Nå er det slik at jeg mener at mye av det vi ser både her i Norge ved vårt stortingsvalg og i USA ved presidentvalget ikke er hverken norsk eller amerikansk. Jeg mener at mye av det vi ser i Europa og USA i dag skyldes globaliseringen (kan dessverre ikke noe om de andre verdensdelene- aner ikke noe om Asia feks), og ikke særtrekk ved landene.
Dette er i og for seg ikke noe nytt. Jeg har inntrykk av at nordmenn generelt mener at det var Arbeiderpartiet som "bygget landet" etter krigen, og tilskriver dette mye arbeiderpartipolitikk, men faktum er at hele Europa (og USA) hadde samme utviklingstrekk. Også Spania under Franco. Man kan sikkert si mye om Franco, tror jeg nøyer meg med å si at han ikke akkurat var noen Arbeiderpartimann.
De tingene jeg peker på: At vi har en personer som har fått det betydelig verre på grunn av globaliseringen, og jeg opplever ikke dette som mennesker som "trenger andre å skylde på". For disse menneskene er (i Norge) FrP de som de tror kan gi en annen retning.
Nei, det er absolutt ikke bare arbeidsledige etc som stemmer FrP. Dette er en stor velgergruppe. FrP er jo det tredje største partiet på Stortinget. (Veldig) Forenklet kan man si at FrP velgerene er "den nye arbeiderklassen" - dette er de menneskene som vil få størst problemer i et globalisert samfunn.Billa skrev:Jeg tror ikke at de som velger FRP på grunnlag av Listhaugs asylinnspurt, nødvendigvis gjør det fordi de har mistet håpet for Norge eller er fattige arbeidsledoge som har hovedinntekten sin fra NAV. Og det er kanskje nok et tankekors.
Tallulah skrev:Det er ikke slik at det bare var lavere arbeiderklasse som hadde mistet jobben som stemte på trump. Det var også MASSE hvit middelklasse, fordi de plutselig ble redde for å ikke sitte på toppen av samfunnet lenger. Og sånn er det i Norge også. Høyreestremisme er på frammasj i hele den vestlige verden, og endel mener at den er verre i Europa (Norge inkludert), enn i USA.
På samme måte får Frp velgere, de appelerer til nøyaktig samme velgergruppe som Trump. Det er de fattige som føler seg snytt, det er de som ikke skjønner politikk og vil ha noen som "sier det slik det er", det er de som er redd for at velferdssamfunnet skal ryke og at vi bør bli mer proteksjonistiske, det er sinte hvite menn (og damer), det er liberalister som syns det bør bli mindre makt til staten. FrP spiller på de samme strengene som Trumpkampanjen gjorde, bare at her er det ikke like mye snakk om at det har blitt ille, det er snakk om at det kommer til å bli det, og eneste grunnen til at det ikke har blitt det er fordi Frp har holdt hardt i tømmene og stått på krava.
Kanskje ikke du og jeg har blitt kaldere, men det går en bølge over landet hvor man gir mer kred til ytterste høyre enn før, man mener at de må bli hørt, og man har fler og fler i skravleklassen som støtter oppunder dette. Da Breivik gjennomførte sitt terrorangrep så ble document sett på som det verste oppgulpet fra ytterste høyre. Fake news og konspiranoia, liksom. Nå blir det lest som en relativt seriøs blekke. Det er ikke document som har blitt bedre, det er samfunnet som har endret seg.
him skrev:Nei, det er absolutt ikke bare arbeidsledige etc som stemmer FrP. Dette er en stor velgergruppe. FrP er jo det tredje største partiet på Stortinget. (Veldig) Forenklet kan man si at FrP velgerene er "den nye arbeiderklassen" - dette er de menneskene som vil få størst problemer i et globalisert samfunn.
(I parantes bemerket - dette er jo noe av dette som gjør at jeg får problemer med å relatere meg til deler av diskusjonen. Eksempelvis påstander som "Rødt er like ille som FrP, bare i motsatt ende". Rødt har ikke en eneste representant på stortinget - lenke over antallet - Om så de mente at vi burde starte å brenne hekser på bålet hadde det ikke hatt noen praktisk betydning.)
Billa skrev:Det KAN jo også faktisk være at ikke alle FrP-velgere er mest opptatt av asylpolitikk, men faktisk liker og fokuserer på f.eks infrastruktur.
Logg inn for å svare i denne tråden.