nokon skrev:
Men det har eg då verkeleg ikkje sagt heller. Eg har sagt at det er veldig mange som ikkje kan lese når dei begynner på yrkesfag på vidaregåande og då er toget gått, dei har så lite sjølvtillit og så lite tru på at dei skal klare å fullføre, at dei ramler av lasset når det blir stilt krav til dei. Dette er eit samfunnsproblem. Viss ein verkeleg vil ha barna sine inn i det systemet med utdanning og jobb som samfunnet vårt har som ideal, handler det om å forebygge.
...men hvem har ansvaret når ungen ikke lærer å lese? Min datter gikk halvveis ut i tredje klasse uten å lære noe særlig i det hele tatt. Det stod ikke på innsatsen i hjemmet. Og datteren min var i ferd med å få et fryktelig anstrengt forhold både til skole og læring. Så flyttet vi til USA. Og jenta lærte å lese og skrive på et fremmed språk. Fordi skolen ikke bare sa "hun er nok ikke skolemoden" og "vi utreder ikke noe før i 5. klasse", men grep fatt i problemene og satt inn tiltak. Om man må gå fire år på skole før noen gidder å sjekke om du har dysleksi, da er det kanskje ikke så rart at man mister alt som er av lærelyst.
Forøvrig hadde de samme problemet i USA også mht folk som tar laaaange ferier og hadde innført fem dager fri etter søknad. Ut over det ble man kalt inn til møte med rektor. Og var man borte mer enn 10 dager ventet familiedomstolen.
Jeg er ellers enig med Katta. Skolesystmet er ikke tilpasset at to foreldre jobber. Jeg synes også at fleksibel høst- og vinterferie burde prøves ut. Alle kan ikke ta fri i skoleferiene. Det er jo ikke sånn at låt stenger disse dagene, og noen må jobbe for at andre skal ta fri.
Her er Sfo stengt hele juli. Noen barnehager stenger også hele juli. Eller krever minst to uker smmenhengende ferie i løpet av sommeren. En 6-åring (eller enda ungre barn) kan ikke være alene hjemme. Så kommer høstferie og juleferie og påskeferie i tillegg. Er man to så kan man jo dele ferien mellom seg. Det er selvfølgelig trist, men ingen katastrofe at man ikke får ha ferie hele familien samlet. Er man alene, sliter man mer. Jeg er ledig glad for at mine unger var så store at eldstemann faktisk kan være hjemme med yngstemann da jeg ble alene.
Ja. Og så synes jeg man bør ha baller nok til å straffe dem som faktisk lager problemet, i stedet for å lage regler som rammer absolutt alle. Slå ned på familien som reiser til hjemlandet på ferie og ikke får med seg når skolen starter ("Lise", really?). Og si nei til de som tror sydenferie er en menneskerett og eneste alternativ til telttur. Men ha forståelse for de som jobber turnus/lå syke hele sommeren/skal på den ENE turen i løpet av hele skoleløpet (man vet jo hvem de er, de som yter og følger opp, og de som ikke gjør det).
Joda, jeg har forståelse for at det er vanskelig når unger er borte. Det er vel akkurat det samme problemet når unger er borte på grunn av sykdom også. Og ja, jeg er klar over at det kommer på toppen av ferier.
Forøvrig har jeg tatt en unge ut EN hel dag de tilsammen 11 årene jeg har hatt barn på skole, så jeg snakker ikke for min syke mor. Jeg synes bare det er fjollete system som straffer alle fordi noen ikke kan oppføre seg.
Jeg synes skolen er viktig, jeg synes det skal være regler for fravær. Men ikke sånne "nei samma faen, så lenge ikke en nær slektning er død. Og til og med da skal vi se at du sørger skikkelig, og du skal reise med dårlig samvittighet, vel vitende om at ditt barns fravær ødelegger både klassemiljø og andres læring". Satt på spissen
Stråmenn? Ikke mer enn at det hevdes at flertallet som er i mot ordningen ønsker seg billig sydenferie.