Jeg har ikke vaskehjelp, au-pair eller PT, og savner ingen av delene selv om vaskehjelp tidvis har vært på ønskelisten. Nå som yngste snart er 3,5 år og ikke trenger et voksent øye på seg 24/7 så går det greit å vaske selv. Vi har relativt gode rutiner for rydding i fellesrom og har innfunnet meg med at alt ikke trenger å være støvfritt hver uke. Mulig det er alderen, men vi er mye flinkere til å vaske og rydde jevnlig enn vi var for noen år siden. Mannen min er superhandy, så det eneste vi betaler for av tjenester er om vi trenger rørlegger.
Jeg har familie som stiller opp som barnevakter og eventuelt dugnadshjelp, men det er ikke i en sånn grad at det erstatter en au-pair eller vaskehjelp. Det har vi heller ikke behov for.
PT har jeg ikke vurdert en gang.
Ja, og så har vi jobbet for at barna (tiåringen, treåringen er for liten ennå) skal transportere seg selv mest mulig eller samkjøre med andre til aktiviteter. Vi bor et sted der det er mange aktivitetsmuligheter i nærmiljøet. I tillegg var vi griseheldig med at Veslas pianolærer bor i gangavstand. Det tar bort mye av hverdagsstresset, og jeg syns vi har en fin familiehverdag selv om vi jobber fullt og gjør alt arbeid i huset selv.