Kumilla
2,4k innlegg
Jeg er sykepleier og blir ikke fornærmet over å bli kalt for engel, det ordet har kun positiv betydning for meg.
Startet av Heilo 245 svar 55k visninger
Til nyesteBille skrev:Seriously? 😱
Tjorven skrev:Hjelpes.
Det er jeg som skrev innlegget i går. Jeg kaller henne vaskeengel fordi jeg er så utrolig glad i henne når hun har vært der. Ja, hun gjør bare jobben sin, men det er en jobb jeg setter umåtelig stor pris på at hun gjør. Derfor er det ment som en hedersbetegnelse. Ingenting likt det dere skriver at jeg skal legge i det.
Fryd skrev:Dere som blir kalt så lekre ting på jobb, dere er ungdomsskolelærere ja?
Olive Oyl skrev:Klyper deg i baken!Er dette også vanlig, altså? Jøje. Hadde noen funnet det for godt å klype meg i baken på jobb (eller ellers) hadde jeg vært svært lite vennlig. Men jeg begynner jo å innse at det tydeligvis er endel sære greier som jeg ikke ante var vanlig.
Hyacinth skrev:Det kommer vel an på hvilken type jobb du har. En del ting som man vanligvis ikke kunne forestille seg å finne seg i, skjer daglig i enkelte yrker. Selv har jeg opplevd å bli spyttet i ansiktet. Det er ikke dagligdags, ikke blir jeg kalt bitch heller, men det hjelper veldig lite å gjøre noe med det. Vedkommende som bedriver sånne ting har nesten alltid et stort problem selv.
Hyacinth skrev:Vanlige elever spytter meg i hvert fall ikke i ansiktet.
Teofelia;2621053Likevel har det [I skrev:aldri[/i] skjedd at noen har fortalt meg at "jeg jammen gjør en viktig jobb" eller at "det er godt de har slike som meg her" i de jobbene.
Fryd skrev:Dere som blir kalt så lekre ting på jobb, dere er ungdomsskolelærere ja?
Min hypotese er at uttrykket vaskeengel bidrar til å underkommunisere maktforskjellen i at noen tjener så mye mer enn andre at det lønner seg for dem å ansette noen til å vaske i huset sitt mens de selv er på en annen jobb. Bruk av vaskehjelp er nok fortsatt forbundet med et visst kulturelt ubehag i Norge, kanskje som en kombinert følge av likhetsideologien i sosialdemokratiet og den tradisjonelle forståelsen (i allefall i andre halvdel av forrige århundre) av husvask som noe en god husmor gjør selv.
Logg inn for å svare i denne tråden.