Sv: Dødsstraff
Opprinnelig lagt inn av Milfrid, her.
Jeg skulle jo ønske at når de først skal være barbarer så kunne de gjøre det mest mulig humant, som var årsaken til mitt innledende spørsmål - er der virkelig så vanskelig å ta livet av noen uten at den som dør går gjennom et helvete?
Men jeg begriper jo ikke at man har dødsstraff i utgangspunktet. Særlig ikke i et land med så lav rettssikkerhet og så skeiv fordeling mht hvem som får dødsdom og hvem som ikke får det. Hjelpes, i Norge har vi jo nok av eksempler på uskyldig dømte også. Man kan i det minste kompensere litt når de «bare» sitter i fengsle i årevis. Har man tatt livet av dem -not så much.
Dødsstraff er grotesk. «Det er galt å drepe. Så derfor dreper vi deg». Sjempelogisk. 
Jeg skulle klart å ta livet av noen uten at de merket det. Jeg er sykepleier. Vi har masse medikamenter som fungerer sånn.
Men er det ikke litt todelt? Man vil de skal lide «litt» og ingen vil selge dem de humane medisinene.
__________________
jepp, jeg mangler stor forbokstav
|