Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

"Foreldre, dere trenger ikke å kjøpe gave til læreren..."

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 16-06-17, 10:53   #16
Nenne
Introvert optimist
 
Nenne sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Telemark
Innlegg: 24.541
Blogginnlegg: 202
Nenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: "Foreldre, dere trenger ikke å kjøpe gave til læreren..."

Nasse har selvfølgelig helt rett. Her kommer litt mer utfyllende svar om problemstillingen:

"Dette er bare ett av mange eksempler på brudd på gratisprinsippet. Den obligatoriske opplæringen skal være gratis for elevene og deres foreldre med tilknytning til den offentlige skolen. Intensjonen med dette prinsippet er at alle elever skal dra nytte av skolen tilbud uavhengig av familiens økonomi. I denne konkrete saken, er det uklart hvorvidt en felles middag for elevene kan defineres som en del av den obligatoriske opplæringen, men det er helt klart en felles sosial aktiviet. Skolen har uansett et mål med arrangementet som kan settes i et større perspektiv. Det forventes av utdanningsmyndighetene og samfunnet for øvrig at alle elever skal dra nytte av skolens tilbud.

De fleste elevene har en positiv holdning til avslutningsfester. Det skjer også mye sosial læring gjennom slike sammenkomster. Om økonomi blir et hinder, kan noen elever blir uteblir fra avslutningen, med en vond følelse av å bli ekskludert som konsekvens. Skolen har et samfunnsmandat. I det inngår det samfunnets forventning til skolen om å bidra sterkt til utjevning av sosiale forskjeller. Skolens praksis slik som beskrevet her bryter med dette høye målet. Det er derfor berettiget at elevene og foreldrene setter spørsmålstegn ved denne praksisen og krever en endring. En mulig løsning kan være er man oppretter en ”avslutningskasse”, som foreldrene frivillig og anonymt kan skyte midler inni. Når dette er gjort, skal pengene brukes på en slik måte at alle elever gis anledning til å delta, uavhengig av om de har bidratt eller ikke. Pengene kan enten gå til å innkjøp av servering eller ingredienser til en middagsrett som elevene selv står ansvarlige for. Det er også viktig å minne skolen på at elevene kan ha en flott avslutning uten (dyr) middag. "

__________________
Nenne

Storesøster (juli -99), Storebror (mars -02), Lillebror (oktober -04)
Nenne er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 01:30.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no