Sv: Norgeshistoriens største trafikkeksperiment 22. september 2015
Opprinnelig lagt inn av Lille*My, her.
Nemlig. Der mener jeg at mannen din ikke har et (reelt) valg. Men dersom du også skulle kjøre bil, og alle de andre som sitter på samme kollektivtransportmiddel som deg også skulle kjørt hver sin bil, ville det bli enda lenger kø for slike som mannen din som trenger å kjøre. Det er garantert mange bilister i køa som fint kunne reist kollektivt, og bidratt til at køa ble mindre, og trafikken mer effektiv (og hovedproblemet med at man vil redusere køene er jo faktisk ikke at de som sitter inne i bilene blir stressa, selv om det også er en uheldig konsekvens av køkjøringa. Uansett hvor avslappede bilistene måtte være, og hvor mye de satte pris på pendlertiden, ville det fortsatt være hensiktsmessig å redusere køene).
Alltid er folk så opptatt av å komme med sine egne spesialtilfeller når man diskuterer slike spørsmål. Det oppfordres til at flere skal reise kollektivt eller sykle, og man tar det nærmest som en personlig fornærmelse, går rett i forsvarsposisjon og ser seg nødt til å forklare hvor håpløst det ville bli for en selv. "Jammen hva med meg da, jeg har sånne og slike utfordringer, og hvis jeg skulle reise kollektivt så blablabla". Selvsagt er det mange fler som kunne reist kollektivt eller syklet som ikke gjør det i dag, selv om det finnes folk som må kjøre rullestolbil eller har dårlig kollektivdekning. Det er ikke disse aksjonen er beregnet på. Poenget er jo at disse også vil ha en stor fordel av at så mange som mulig lot bilen stå.
Jeg tror det kommer av at folk fremstiller det som om det jo bare er å la bilen stå, og for overraskende mange er det ikke bare-bare. Jeg bor i Oslo vest, ikke mange hundre meter fra ring 3, men likevel bruker jeg 1 t og 20 min på å komme meg kollektivt til Asker. Det lar seg selvsagt gjøre, men jeg gjør det ikke. Jeg bruker under 30 min med bil, og litt over en time på el-sykkel.
(Ja, for nå tror jeg det er minst to døgn siden jeg skrøt av av at jeg har kjøpt el-sykkel for å sykle TJUEFEM KM HVER VEI til og fra jobb, i hvert fall noen ganger i uken. :glorie: )
Å flytte til Asker fordi jeg tilfeldigvis fikk min nye jobb der, er helt, helt, helt uaktuelt, dessuten hadde det bare medført at min mann fikk køen den andre veien. Jeg synes jeg ser diskusjonen her inne hvis noen mente de ikke kunne ta en ny jobb fordi 30 min med bil var for lang pendlevei. 
__________________
Vi gjør alle så godt vi kan
Og vi gjør alt feil.
- No. 4 -
|