Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Kommunikasjon > Autofil

Elbil og lading på jobb, gratis eller ikke?

Autofil Bilsnakk.

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 21-09-14, 01:25   #1
gajamor
Travelt opptatt
 
gajamor sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2007
Innlegg: 6.881
Blogginnlegg: 3
gajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Elbil og lading på jobb, gratis eller ikke?

Tesla bruker rundt 2,4 kwh/mil. Det tilsvarer omtrent 0,25 l/mil (1 liter bensin/diesel er omtrent 10 kwh). Audi allround ligger vel på minst det dobbelte?

Så kan man ha mye morro med å regne ut utslipp ved produksjon av ulike biler, produksjon av batteriene, gjenbruk/gjenvinning av batterier, utslipp fra oljeproduksjon og -raffinering, nordisk og europeisk strømmiks, peak load-produksjon av strøm, etc. Men uansett hvordan du regner så er motoren i en elbil mye mer effektiv enn motoren i en petroleumsbil. Jeg syns denne artikkelen diskuterer "miljøvennligheten" av elbiler bra: http://www.gronnbil.no/nyheter/er-el...ect=invalidurl

Tesla Motors gjør en fantastisk jobb for å dra utviklingen av elbiler, slik at bra rekkevidde om noen år blir betraktelig billigere. At en del folk med bra økonomi (sammen med staten) spytter penger inn i den utviklingen er for meg helt greit. Jeg har ikke råd til en Tesla, og om jeg hadde hatt det er jeg ikke sikker på om jeg hadde kjøpt en. Jeg syns den er for stor og amerikansk å kjøre, det er akkurat som å flyte rundt på ei pute.

Ønsker meg egentlig en Buddy og en Think nå. De er morsomme, og thinken har jo ei fantastisk rekkevidde (om man gidder å mekke på den).

__________________
Litjtausa 06. Lille skatt 07
gajamor er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 21-09-14, 07:42   #2
mkj
Off the map.
 
mkj sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2008
Innlegg: 14.142
Blogginnlegg: 10
mkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt avmkj har mye å være stolt av
Standard

Sv: Elbil og lading på jobb, gratis eller ikke?

Jeg tror Tesla er en skikkelig banebryter når det kommer til utvikling av denne teknologien, og smart kommer de med en "folkemodell" som ikke er så tung, stor og dyr, og som vil tette det gapet som er mellom Golf/Leaf og de store Teslaene.

Om de blir kjøpt av de som tenker på miljøet eller om det er andre grunner bak kjøpet synes jeg er uinteressant, det viktigste er at denne utviklingen gårframover, at det om 10 år er en høy andel biler på veien uten utslipp. Så gjenstår det å se om dette er rene elbiler eller en type plug-in-hybrid.

Vi lommer til å kjøpe elbil neste gang som "storbil", og vi har allerede en liten en også, det er den vi kjører så fremt vi kan.

__________________
røverunger 03 og 08
mkj er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 03:28.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no