Sv: Hva tenker du om jordbruksoppgjøret?
Opprinnelig lagt inn av Floksa, her.
Vi er selv av "vinneren" i år. Året oppgjør slår veldig positivt ut for oss.
Og det er jeg veldig lite komfortabel med. For jeg vet også hvor pengene er tatt fra. De er tatt direkte fra naboene våre. Og bare tanken på å bli igjen som den eneste, med all belastingen skremmer på meg klump i halsen. Å være den enese som skal kjøre møkk, den eneste med dyr i utmark og på innmark. Den eneste som er til ulempe for ALLE de andre. Å bli helt uten kolegaer. Nei, da vil jeg heller tjene litt mindre. Derfor gikk jeg tog på tirsdag.
Og, vi "vinner" ikke årets oppgjør fordi vi er dyktige, eller fordi vi er heltidsbønder. Det er stort sett tilfeldigheter som gjør det.
Statens tilbud er ikke et svar på det de ønsker seg og det vil ikke oppfylle målsettingen i Stortingsmeldingen.
Når det gjelder sau. Så er det ikke slik at man har et grunn til skudd.
På sau er tilskuddet knyttet oppimot hvor mange du har, har du 10 sauer, får du tilskudd for 10 sauer. Har du 250, får du tilskudd for 250.
Men det har vært slik at de første 50, også de 50 neste har gitt mer tilskudd enn de over 100. Men alle får samme sum for de første 50 og de neste 50. Så det er IKKE sant slik Listhaug sier at de små får mer enn de store. Det er svært kreativ tolking av tallene.
Dernest får en sauebonde arealstøtte, på lik linje med alle andre. Den gis også pr mål. Det er ikke mer å hente for en som er liten, enn for en som er stor. Men også der har trappingen vært. Altså at de første 250 målene gir mest.
I tillegg gis det tilskudd for de lammeslaktene som har best kvalitet.
Det også etter hvor mange du leverer.
En gårdsbruk kan godt sammenlignes med en privat barnehage. Staten har bestemt at alle barn skal ha barnehageplass, de har også bestemt at foreldrene skal betale litt (og satt en maks pris) og at Staten skal betale resten. Så får barnehagen tilskudd. Tilskuddet varierer med hvor mange barn det er plass til og hvilken alder de har.
Burde det da være slik at små barnehager får mindre i tilskudd, fordi det egentlig er en hobbybedrift? Det er jo mer rasjonellt å ha større enheter der også.
Når det kommer til jordbærplukkere så er det noen svin på skogen der, men å trekke paralleler til organisert slavelignende tilstader er å ta det for langt. Ærlig talt!
Igjen, det er fint å få nyansert bildet, og særlig når bildet er vanskelig og uoversiktlig for de av oss som ikke sitter med skoene på. Takk! Når det gjelder slaveliknende tilstander, så er det selvsagt ikke sånn i Norge, noe sted. Men, det å utnytte arbeidere fra land som har høy arbeidsledighet og dermed en høy villighet til å jobbe for lav lønn, skjer også her i landet i følge Arbeidstilsynet. I flere bransjer enn jordbruk for øvrig.
Det er helt sikkert en søk sammenlikning, men så synes jeg det er søkt også, å gi inntrykk av at tilstandene beskrevet, kommer til å komme også hit, hvis jordbruksoppgjørene ikke blir akkurat som bondeorganisasjonene ønsker. Det er et alt for regulert arbeidsliv og høyt fokus på arbeidsvilkår fra det offentlige til at jeg kan se for meg slavedrift på norske gårder. Uansett.
__________________
Mvh Billa
***If you bungle raising your children, I don't think whatever else you do well matters very much*** Jacqueline Kennedy Onassis
|