Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Har Kåss Furuseth gått for langt? [rasehumor]

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 23-08-13, 10:58   #24
Heilo
Fjellpiper
 
Heilo sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2009
Innlegg: 6.311
Blogginnlegg: 321
Heilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt avHeilo har mye å være stolt av
Standard

Sv: Har Kåss Furuseth gått for langt? [rasehumor]

Opprinnelig lagt inn av Polyanna, her.

Heilo: Ja. Jo. Inntil en viss grense, kanskje. Jeg er ikke sikker på at "noen ble krenket. Derfor er det krenkende. Derfor er det uakseptabelt" er en ok vei å begi seg utpå alltid bestandig. Hvor mange ble krenket? Hva ble de egentlig krenket av?


Det jeg egentlig syns er mest tankevekkende i debatten er hvor mange som er helt historieløse i forhold til hva blackface betyr og har betydd og den harselleringen det representerer. Presentasjonen av den svarte mannen som en uskyldig klovn og moroklump er jo ikke over heller. Det er påfallende hvor mange filmer som også i dag utstyrer den modige, alvorlige, hvite hovedpersonen med en svart, morsom, litt dum, gjerne litt kåt, men veldig, veldig lojal "høyre hånd". Die hard. Lyntyven. Jeg nevner i fleng.

Godt eksempel, som vel viser at vi har veldig mye mer av de historiske kulturelle referansene våre med oss enn vi liker å tro. Mesteparten av disse er "usynlige" for majoriteten med mindre vi reflekterer eksplisitt over dem, og det er vel nettopp derfor jeg tenker at vi ikke er de rette til å vurdere om et overtramp er begått eller ikke. Og så er det jo grader av alt, og så spiller makt en stor rolle. Humor er vanskelig.

Jeg synes at det var morsomt (og dypt alvorlig) når Shabana Rehman løftet Mullah Krekar. Det ville ikke vært like morsomt hvis Else Koss Furseth hadde gjort det, tror jeg. Og enda mindre morsomt hvis Harald Eia hadde gjort det.

Det har vel noe med å sparke oppover versus nedover også, ja? I dette tilfellet mente vel Koss Furseth at hun "sparket oppover" ved å parodere en mye mer kjent mediaperson enn seg selv, mens de som protestererer opplever at hun sparket nedover. Vanskelig, som sagt.

Heilo er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 02:59.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no