Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Fritid og hobby > Gremlis reise- og fremmedspråkforum

Kva med Irland, kanskje?

Gremlis reise- og fremmedspråkforum Forum for diskusjon av reiser, reisemål, og fremmedspråk.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 05-01-12, 23:44   #6
Inagh
Slumrende Ullteppe
 
Inagh sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 26.988
Blogginnlegg: 35
Inagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme omInagh har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Kva med Irland, kanskje?

Irland er fantastisk, men vær obs på at i republikken tusser det av turister om sommeren, så det kan til tider være en utfordring å finne det genuint irske opp i alle tyskerne, spanjolene og italienerne du sloss om plassen på puben med.

Dublin er en fin og artig by. Galway er et must. Du/dere er jo glade i musikk - Lisdornvarna og Letterkenny er kjent for sine musikkfestivaler, med mye god musikk - og veldig mye folk.

Nå er det dessverre endel år siden jeg var på de trakter, men hva jeg sa da, gjelder nok ennå - du kan ikke reise til Irland uten å ta turen til nord i landet.

Derry er byen i mitt hjerte, det er der jeg har truffet mang en interessant sjel, på mange vis. Der er det også færre turister, eller det var det i det minste på 90-tallet da borgerkrigen ennå raste, og den nordlige delen hadde et ufortjent dårlig rykte. På pub rundt i nordre delen av Irland, kunne jeg treffe Irer som syntes det var gøy med utlendinger, og som kunne peke ut bordet hvor det satt en franskmann for to uker siden. I den republikanske delen av øya, fikk jeg inntrykk av at folk var mer lei turistene.

Det er også på pub i Derry jeg har opplevd at folk får lov å slenge seg ned og være med å spille, spontant reise seg opp og dra en sang eller to, og rett og slett møte lokalbefolkning.

Derry er også interessant reint politisk-historisk, og du skal ikke lete lenge for å kunne fordype deg i konflikten, om den er interessant.

Belfast er en interessant og spennende by, hvor du, om du er interessert i historien, ennå kan se og føle den. Byen er segregert på mange vis, og det er en opplevelse å være i den delen av landet under "marssesongen," i juli/august.

En tur til Giant's Causeway er absolutt verdt sin dag, og så er Carrigfergus en hyggelig liten by å spise lunsj i.

Jeg vil anbefale å leie bil. Det går ikke tog, annet enn mellom de største byene. Buss er interessant. Jeg har vært med på en busstur, som i følge kartet skulle ta to-tre timer, men som i virkeligheten tol sju, da vi var innom en hver liten gudsforrlatt avkrok av bondelandet mellom A og B.

Ellers var det fantastisk gøy å haike Irland på kryss og tvers to somre på rappen. Jeg vet ikke lenger hvordan det er med haikekulturen i Irland nå lenger, men på tidlig 90-tall var det veldig vanlig å haike.

Det er forresten fint å sykle i Irland og. Jeg har syklet fra Doolin til Cliffs of Moher og tilbake, via Lisdornvarna, og litt andre steder rundt omkring på landsbygda. Cliffs og Moher er et lite must å få med seg, syns jeg - i hvertfall om været er ok.

Ellers er The Barren et veldig spesielt landskap, verdt å kjøre gjennom og stoppe litt ved.

Aran-øyene er forresten også verdt et besøk.

Det er både gode og dårlige steder å bo. Det er jevnt over godt med Ungdomsherberger, som og har familierom, selv syns jeg det er fint å bo på B&B. Jeg tror ikke jeg vil anbefale låvegulvet i en bakgård i Lower Grafton Street i Dublin, hvor du sover på skitten madrass, til tross for at du risikerer bli vekt kl 7 neste morgen av at en tysk junkie med dreads spiller didjeridoo inn i øret ditt.

Ja, jeg har bodd fire netter, tror jeg det ble, på det låvegulvet. Nei, jeg var ikke utpreget edru disse nettene.

Sukk... Den som kunne blitt med på lasset.

__________________
What doesn't kill you, makes you stranger.

Sist redigert av Inagh : 05-01-12 kl 23:54.
Inagh er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 20:59.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no