Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Skolejulegudstjeneste?

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

Se resultatene: Hvilket juleavslutningsopplegg velger du/dere?
Kirken - alternativt opplegg finnes ikke 9 4,71%
Kirken - er kristen 27 14,14%
Kirken - er delvis troende 50 26,18%
Kirken - er ikke troende 63 32,98%
Alternativt opplegg - er delvis troende 0 0%
Alternativt opplegg - er ikke troende 29 15,18%
Noe helt annet - spesifiser gjerne 13 6,81%
Deltakere: 191. Du kan ikke stemme på denne undersøkelsen

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 12-12-11, 10:07   #101
Dronningen
Pauset
 
Medlem siden: Oct 2007
Innlegg: 12.595
Dronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtidDronningen har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Vi er ikke-troende, og barna er ikke døpt. Vår skole har to fullgode alternativer, og dette er presentert hvert år og vi signerer på hva vi ønsker. Vi har en skole med veldig lav antall innvandrerantall, så det spiller nok ikke inn her. Men jeg kan tenke meg at byen vår som ellers kjennetegnes som flerkulturell, har en tydelig policy på dette lengre opp i systemet. Det er jo heller ikke like selvsagt at alle døper barna sine i dag, og at en god skole bør ha fleksibilitet her i tråd med hvordan RLE skal praktiseres.

Eldstemor velger alternativt opplegg. Det har hun gjort siden 1. klasse, og er veldig tydelig der. Vi støtter så klart henne i det, og er yderst stolt over henne i smug over å ha ryggrad til å velge selv.

Lillebror vil i kirken. Han får delta der. Han er typen som i større grad vil følge strømmen, og det er også greit på slike ting.

Så begge deler er helt greit for oss, men at vi voksne bare hadde bestemt noe for dem hadde virkelig ikke vært greit. Sånn vil jeg ikke være.


Sist redigert av Dronningen : 12-12-11 kl 11:27.
Dronningen er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 11:20   #102
ElinM
På vei
 
ElinM sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 3.982
ElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Vi ser på det som en selvfølge at ungene skal gå i julevaslutning i kirka, de selv inkludert. Det har aldri vært tema å ikke gå. Jeg aner heller ikke om det er noen av elevene som ikke går. Enkelte av klassene bidrar under gudstjenesten. Tredje trinn har alltid oppsetning av juleevangeliet. Sjette trinn deltar også, men jeg er litt usikker på hva. De skal i allefall spille/synge, og jenta mi skal være med og spille klarinett. Jeg husker ikke om flere av trinnene deltar. En god del foreldre møter opp, spesielt av de som har barn som opptrer. Noe forkynning eller gudstjeneste i tradisjonell stil er det ikke. Det er vel en prest til stede som sier noen ord, men ellers gjør vel barna egentlig alt, om jeg ikke husker feil.

ElinM er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 11:28   #103
Hjertensfryd
Unik
 
Hjertensfryd sin avatar
 
Medlem siden: Dec 2006
Hvor: Casa Del Troll
Innlegg: 9.317
Blogginnlegg: 98
Hjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de flesteHjertensfryd er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Eg spurte ungane kva dei sjølv ville. Eg har aldri har likt gudtenesta og det at den sto framfor oss som eit stort mareritt som me måtte gjennom før kvar skuleavslutning. Det einaste som er endra er at den ikkje er på siste skuledag lengre og at me foreldre kan velgje om dei skal vera med eller ikkje. Eg huskar at dei som var Jehovas vitner ikkje var med når eg gjekk på skulen, men ellers var alle avgårde.
Her har ikkje ungane fått deltatt på noko vis. Det er eit heilt vanlig gudsteneste, som innebærer at ungane må sitte stille i 1 time og synge på salmar som dei ikkje kan. Artig. Opplegget på skulen har vert å sitta i klasserommet å jobba med oppgåver.

__________________
Nobody is perfect. My name is Nobody.
Hjertensfryd er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 11:41   #104
Røverdatter
Borte
 
Røverdatter sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 17.634
Blogginnlegg: 278
Røverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme omRøverdatter har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Vår skole har ikke noe alternativ så Vesla går i kirken. Vi er ikke kristne eller medlemmer i statskirken, så om hun ikke vil i kirken etterhvert så skal hun få slippe. Foreløpig har hun valgt å være med.

__________________
Vesla (02) og Lillesøster (09)

Er du alt for redd for døden, blir du redd for livet og
Freedom's just another word for nothing left to lose
Røverdatter er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 12:25   #105
Input
Bør lage seg en tittel selv
 
Input sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2010
Hvor: Oslo
Innlegg: 25.718
Blogginnlegg: 159
Input har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Opprinnelig lagt inn av ElinM, her.

Noe forkynning eller gudstjeneste i tradisjonell stil er det ikke.

Kanskje utenfor tema, men mener du virkelig at oppsetting av juleevangeliet ikke er forkynning?

__________________
♥ Storebror, des. 2010 Lillesøster, mar. 2020 ♥

Innanfor den er kvar av oss einsam,
og det skal vi alltid bli.
Input er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 12:28   #106
Tjorven
ej ikke møjkets heije
 
Tjorven sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 42.095
Blogginnlegg: 181
Tjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Opprinnelig lagt inn av Input, her.

Kanskje utenfor tema, men mener du virkelig at oppsetting av juleevangeliet ikke er forkynning?

Mulig jeg er naiv, men vi forteller ungene at det er sånn kristne mener at Jesus ble født. Og så er vi klare på at det er forskjell på hvordan andre ser på det.

Men nå er vel egentlig Jesus en figur som går igjen i flere av de store religionene, mens hans rolle i det hele diskuteres.

__________________
Snuppa 05, Knerten 07
Tjorven er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 12:34   #107
Kanina
Sviiisj!!
 
Kanina sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2008
Hvor: Enga
Innlegg: 13.057
Blogginnlegg: 841
Kanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Jeg synes ikke at et julespill er forkynning, nei. Det er jo et skuespill, som viser en fortelling, som noen tror på, og andre ikke tror på. For meg som ikke er kristen er den en fortelling om håp, som er et budskap jeg synes harmonerer godt med det jeg selv feirer i jula.

Jeg har ikke tenkt grundig nok over hvor jeg synes grensene for forkynning går. Men gudstjeneste, bønn, samt bruk av salmer som fast rituale og ikke bare for å markere en høytid eller lære om en høytid, er definitvt forkynnende.

__________________

Kanina er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 12:36   #108
ElinM
På vei
 
ElinM sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 3.982
ElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Opprinnelig lagt inn av Input, her.

Kanskje utenfor tema, men mener du virkelig at oppsetting av juleevangeliet ikke er forkynning?

Jeg mener virkelig at en oppsetting av juleevangeliet ikke er forkynning i tradisjonell stil. Ja, det gjør jeg jeg. Virkelig. Det er som en hvilken som helst fortelling/skuespill, ispedd litt myter. Jesus ble dessuten vitterligen født, så helt oppspinn er det heller ikke. Det er faktisk helt grei innformasjon om julens kristne budskap, som jeg mener alle har godt av å kjenne til.

ElinM er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 12:37   #109
Cuyahoga
etterpåklokest
 
Cuyahoga sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2010
Innlegg: 7.880
Blogginnlegg: 179
Cuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt av
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Jeg ser det som ElinM.

Cuyahoga er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 12:38   #110
Pøblis
Panzerekstremfeminist
 
Pøblis sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2010
Innlegg: 19.244
Blogginnlegg: 358
Pøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Jeg synes heller ikke oppsetning av juleevangeliget er forkynnelse. I RLE-undervisningen til pøbelprinsessen har det handlet mye om å formidle sentrale historier fra alle religioner, og jeg ser på juleevangeliet som en helt sentral historie fra kristendommen. Forkynnelse blir det vel først når det blir bønn og trosbekjennelse og sånn?

Vi diskuterer sjelden livssyn og tro hjemme, men niåringen overrasket meg stort i går da hun utbasunerte at hun var humanist og agnostiker. Hun hadde tenkt nøye gjennom det, og funnet ut at hun nok ikke kunne kalle seg ateist, fordi hun lurte og tenkte veldig og derfor ikke ville avvise muligheten for at det kanskje fantes en gud. jeg tenker at jeg liker RLE-læreren kjempegodt, og at jeg synes det er skikkelig kult å ha en niåring som tenker over slik.

__________________
I myself have never been able to find out precisely what feminism is: I only know that people call me a feminist whenever I express sentiments that differentiate me from a doormat or a prostitute. Rebecca West
Pøblis er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 12:39   #111
Skilpadda
flisespikker
 
Skilpadda sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 35.654
Blogginnlegg: 675
Skilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme omSkilpadda har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Jeg tror ikke julespillet klassen til Poden fremførte i fjor, eller den lille St. Martin-dramatiseringen som fjerdeklassingene har før lykteopptoget hver høst, oppfattes (av barna) vesensforskjellig fra dramatiseringer av ymse andre eventyr og myter. Sammenhengen det settes inn i kan selvsagt gjøres mer eller mindre forkynnende. Og det finnes helt sikkert versjoner der fremføringen gjøres til forkynning, men det går også helt fint an å fremføre historien uten at jeg ville kalle det forkynning.

__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002)
Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it.
Skilpadda er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 13:05   #112
Teofelia
Bedreviter
 
Teofelia sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 27.854
Blogginnlegg: 391
Teofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Opprinnelig lagt inn av ElinM, her.

Jeg mener virkelig at en oppsetting av juleevangeliet ikke er forkynning i tradisjonell stil. Ja, det gjør jeg jeg. Virkelig. Det er som en hvilken som helst fortelling/skuespill, ispedd litt myter. Jesus ble dessuten vitterligen født, så helt oppspinn er det heller ikke. Det er faktisk helt grei innformasjon om julens kristne budskap, som jeg mener alle har godt av å kjenne til.

Veldig enig.

Teofelia er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 13:16   #113
Olympia
ræv med ører
 
Olympia sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 4.944
Olympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt av
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Jeg synes egentlig heller ikke at elevoppsetting av juleevangeliet er særlig forkynnende. Egentlig ikke forkynnende i det hele tatt.

Hos oss er det dog ikke det som skjer i gudstjenesten for barna. De får fortalt juleevangeliet i kirken av presten. Det blir forkynnende for meg. Akkurat hvor grensa går er litt vanskelig å beskrive, kjenner jeg.

__________________
-lost behind where all things fall-


Olympia er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 13:25   #114
Olympia
ræv med ører
 
Olympia sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 4.944
Olympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt avOlympia har mye å være stolt av
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Nå så jeg gjennom informasjonen vi fikk om julegudstjenesten. Det er en vanlig gudstjeneste med bønn, fadervår, og noen elevinnslag. Mer forkynning finnes det ikke i min bok.

__________________
-lost behind where all things fall-


Olympia er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 13:31   #115
Obelix
Ferdig!
 
Obelix sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 11.887
Obelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt avObelix har mye å være stolt av
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Ungene får velge selv.
Hittil har de alltid valgt å gå i kirken.

Obelix er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 13:35   #116
nolo
Fola Blakken
 
nolo sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 10.141
Blogginnlegg: 86
nolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme omnolo har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Vi er kristne, men går sjelden i kirken. Ungene får velge selv, og har alltid gått i kirken med skolen. De to minste tror på Gud, mens eldste er ateist, men blir med på julegudstjeneste med skolen, for han tror det varer kortere enn alternativet opplegg.

__________________
Minst en gang om dagen bør vi høre en liten sang, lese et godt dikt, se et vakkert bilde,og - om mulig - si et par fornuftige ord.
(Goethe)
nolo er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 13:42   #117
Input
Bør lage seg en tittel selv
 
Input sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2010
Hvor: Oslo
Innlegg: 25.718
Blogginnlegg: 159
Input har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme omInput har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Opprinnelig lagt inn av Skilpadda, her.

Sammenhengen det settes inn i kan selvsagt gjøres mer eller mindre forkynnende.

Det er vel kanskje der jeg er, at det å være i kirken, i en gudstjeneste og skulle delta i en oppsetting av juleevangeliet blir i mitt hode ikke bare forkynnende, men også å la ungene selv forkynne. For meg er det en forskjell på å spille juleevangeliet og historien om Rødhette, men det hadde kanskje ikke vært det om det ikke var for at når førstnevnte blir gjort under en gudstjeneste blir det også samtidig sagt at "Dette er sannheten, slik var det!". Selv om Jesus nok ble født, kan ikke juleevangeliet presenteres som noen sannhet slik jeg ser det.

__________________
♥ Storebror, des. 2010 Lillesøster, mar. 2020 ♥

Innanfor den er kvar av oss einsam,
og det skal vi alltid bli.
Input er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 13:46   #118
Blå
Dårlig husmor
 
Blå sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 9.061
Blogginnlegg: 78
Blå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Jeg har ingen problemer med en dramatisering av juleevangeliet, gjort i et rom på skolen og uten et sannhetsstempel på seg. Men det er forskjell på det og en prest og salmer i kirken.

Men all ros til vår skole, jeg ser at den skiller seg positivt ut. Der er det to likeverdige samlinger, en på skolen og en i kirken. Programmet for begge samlingene kommer hjem til oss og det er mulig å bestemme fra gang til gang hva man ønsker å delta på, eventuelt hva foreldrene ønsker at barnene skal delta på.

Blå er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 14:18   #119
Maz
Pauset
 
Medlem siden: Dec 2006
Hvor: Barteby
Innlegg: 7.430
Maz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt avMaz har mye å være stolt av
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Vi velger kirken, og det gjør vi av kulturhistoriske grunner.

Jeg tror ikke barnet blir mere kristent av å delta på en fremstilling av juleevangeliet enn hun blir hedning av å delta i en forestilling om Tor med Hammeren.

Maz er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 12-12-11, 14:31   #120
Blå
Dårlig husmor
 
Blå sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 9.061
Blogginnlegg: 78
Blå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme omBlå har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Skolejulegudstjeneste?

Siden det fremdeles er vanskelig å forstå det som mange før meg har sagt. Hvor stor teskje må dere ha?

Jeg tror ikke at motstand mot julegudstjenester går på noen form for redsel for at barn skal bli kristne. Mine barn deltar på flere aktiviteter i menighetens regi og er mer i kirken på fritiden enn med skolen. Om de velger kristendommen synes jeg at det er helt fint, virkelig og ærlig. Jeg har ingen behov for at de har samme livssyn som meg, men at de har et avklart forhold til sitt livssyn og helst at de velger et som er noenlunde menneskevennlig og moderne kristendom er stort sett det.

Motstanden mot julegudstjenester går på i hvor stor grad religionsutøvelse og forkynning hører hjemme i skolehverdagen og det mener altså jeg, og flere andre at det ikke gjør.

Blå er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 07:52.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no