Sv: Spørsmål til campingvognfraksjonen
Det finnes egne campingvognforum. Jadda. Og det største fy-fy man kan gjør mot vogner er å vaske med noe som helst annet enn Globex 80 - alt annet angriper tetninger og gjør at vogna lekker som en sil før den engang rekker å tørke etter vasken. Og ve han stakkaren som talte varmt for grønnsåpe! Han ble angrepet, forfulgt, æreskjelt og idioterklært i hundrevis av påfølgende innlegg, på en måte som får rookietrådene her inne til å ligne høflig 1800-tallskorrespondanse mellom gentlemen.
På den annen side virker jo stoffet, og det var ikke dyrt heller. Så da kan man jo like gjerne vaske med det og heller bruke Lied-dynamitten på andre ting. Kan'ke campe uten å være konform, vøtt.
Vedlikehold siden sist:
- ny glykol i sentralvarmeanlegget
- ny gammel gasskasse med plass til 11 kg komposittflasker
- nye propanslanger
- nye reflekser bak
- Portapotti inn
- vanntilførsel gått over og fikset på kjøkken og bad
- nymalte felger
- ny mansjett på draget
- hjullagre kontrollert og justert
- ca 2 kg sand og gammel grease renset ut av kulekoblingen, ny grease inn
- smurt påløpsbrems (på draget). Når den så løp lett og ledig begynte vogna å lugge fælt ved bremsing og over fartsdumper. Så da måtte bremsene justeres også - enkel sak, det hadde bare ikke blitt gjort på leeeeenge. Og for sikkerhets skyld bytter jeg påløpsdemperen også (1152 kroner i Norge, 370 kroner i Tyskland). Nå skrubber det brukbart, gitt!
Alt i alt har det gått vel 3000 i dekk og deler, så det er fortsatt veldig mye vogn for pengene. Så får vi heller leve med et visst brunt havlvslitt preg til vi eventuelt bytter til noe større. Det viktigste er at det tekniske og sikkerhetsmessige er i orden.
__________________
You can't trust girls. When I get a girlfriend I am not going to tell her where I live or work.
|