Sv: Maria Amelie-saken - hva tenker dere om pågripelsen?
Opprinnelig lagt inn av Lille meg, her.
Er han anklaget og dømt for dette - påståtte - forholdet?
Det er vel ikke noen tvil om at Krekar ikke oppfyller en eneste grunn til å bli i Norge og burde stille opp i den rettssaken hans nærvær er ønsket i - problemet er bare at de akter å kverke han etterpå og da ble det plutselig svarteper til Norge. Men hvorfor han skal bo og agere på norske skattepenger kan jeg ikke forstå.
Opprinnelig lagt inn av Fryd, her.
Og hva har det med saken å gjøre, Brutus? Du kan sikkert også få et herlig liv i Russland, betyr det at du har lyst? Hvis hun ikke har bodd der siden hun var 12, så har hun vel ikke spesielt mye tilknytning til landet lenger.
En av grunnene til at hun ikke har bodd i Russland på så mange år er altså et ulovlig opphold i Norge. Det er ikke sånn at hun har hatt lovlig opphold her inntil nå. Du kan da ikke mene at om man gjør noe ulovlig og slipper unna med det lenge nok så får man fripass? Hun tar med seg en fin utdannelse og en fin mulighet til å klare seg godt. Det er utrolig vanskelig for henne, det er ikke det minste vanskelig å føle sympati, jeg er glad det ikke er meg - men det finnes skjebner som er uendelig mye verre enn denne som man heller burde engasjere seg i.
Jeg er litt deppa over at av alle saker så er det denne som får folk til å protestere, kjenner jeg.
Opprinnelig lagt inn av Fryd, her.
Nei, men han kom med en kommentar om at Amelie nok kom til å få det kjempefett i Russland. Det er så way off i denne diskusjonen som det går an. Synes jeg.
Vi sender ofre for menneskehandel tilbake til hjemlandene sine regelmessig. Den skjebnen disse der møter er ikke mye hyggelig. Jeg kjenner at det er lettere å tenke på at MA får en start i Russland hvor hun har alle forutsetninger for å klare seg godt. Jeg skjønner at dette er en vanskelig situasjon for henne og virkelig ikke ideelt, men jeg synes det er andre utsendelser Norge gjør som volder meg langt mer vondt i magen enn dette.
Opprinnelig lagt inn av Frost, her.
Jeg undrer meg litt. Hvordan kan mennesker som oppholder seg ulovlig i Norge ta lange utdannelser?
Jeg har aldri blitt avkrevet noe bevis på at jeg er norsk eller hører hjemme her i forbindelse med utdanning. Hun har jo hatt norsk personnummer fra hun var mindre. Det er helt unaturlig om registere for skoler skal samkjøre med stryklistene fra UDI.
|