Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Kultur og underholdning > Tinetoffs litteraturforum

Det jeg ser som problemet med Knausgård

Tinetoffs litteraturforum Litteraturdiskusjoner, bokanbefalinger, lesesirkel mm

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 04-10-10, 23:46   #11
Slettet bruker
Passiv
 
Innlegg: n/a
Standard

Sv: Det jeg ser som problemet med Knausgård

Opprinnelig lagt inn av Kasia, her.

Ok, nå forstår jeg bedre hvorfor vi har så forskjellig tilnærming til dette. Jeg syns ikke disse passasjene i boka er graverende utlevering i det hele tatt. Jeg kan heller aldri tenke meg at jeg selv ville brydd meg særlig om å lese hvordan noen opplevde det å ta på puppene mine for 20 år siden. At han som 14-15-åring behandlet ei jente dårlig blir for meg absurd å sette noe større spørsmålstegn ved.

De som virkelig blir utlevert og som må bli gjenkjent i større skala har grunn til å føle seg krenket. Men hvis jeg kan gi min helt personlige mening er det i overkant touchy å bli krenket av at noen skriver om roting på en ungdomsfest på 80-tallet altså.

Jeg har jo ikke lest det han har skrevet om sine voksne relasjoner. Men såvidt jeg forstår er deres hemmeligheter like hjerteløst utlevert.

Det er ikke sikkert Knausgårds ekskone vil at hennes nye mann skal vite alt om henne som han nå vet. Enda langt mindre alle andre rundt dem. Noen ganger lever folk i en historie om sitt eget liv hvor de føler seg litt ålreit. Og hvor dette styrker dem i deres omgang med omverdenen. Jeg synes ikke det er ok å rive dette bort fra dem på den måten Knausgård gjør.

  Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 02:47.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no