Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Kraftlinjen i Hardanger

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 08-07-10, 10:51   #13
Pamina
Kaldt hode, varmt hjerte!
 
Pamina sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 9.208
Blogginnlegg: 70
Pamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt avPamina har mye å være stolt av
Standard

Sv: Kraftlinjen i Hardanger

Jeg skjønner at Bergen trenger mer kraft, og at sjøkabel er dyrt, men om man ser på det langsiktige, der man vet at jorbruksarealer, og turisnæring vil lide under kabelen som går over fjellet, vedlikeholdet som er langt større på en luflinje enn en sjø/landkabel og antall kvkm areal som bindes opp av luftlinjen i motsetning til sjøkabelen, er massivt.
Fakta hentet fra BT


Sitat:

  • Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har godkjent Statnetts planer om en vel 90 kilometer lang 420 kV kraftledning med luftspenn fra Sima til Samnanger.
  • NVEs vedtak ble klaget inn for Olje- og energidepartementet, som nå har gitt klarsignal for planene.
  • Sjøkabling vil ifølge Statnett bli for dyrt. De mener en kombinert sjø- og landkabelløsning vil øke prisen fra 500 millioner kroner til mellom 1,9 og 2,9 milliarder kroner.
  • Kilder på Stortinget har tidligere sagt til BT at denne prislappen er så stiv at sjøkabelalternativet ikke vurderes som realistisk.

Er det reelt at sjøkabelen er så mye dyrere? Teknologien er i ferd med å bli bedre, og billigere - venter man til linjen mellom Norge og Nederland er ferdig (hvorfor tar man seg råd til dette, og ikke Hardanger?) vil man ha masse kunskap og vil kunne gjøre ting billigere.

En sammenlikning av de ulike aspektene ved utbyggingen fra Folkeaksjonen mot utbyggingen.

http://stoppkraftlinja.no/index.jsp?pid=5004

__________________
Pamina & Snuppa, 23. juli 05, Brodern, 23. august 08
Et hus uten bøker er som et legeme uten sjel. (Marcus Tullius Cicero)
Pamina er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 05:28.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no