Sv: Må skolen være slik som den er nå?
Jeg mener at enhetskolen slik den er i dag er avleggs. Å tenke nytt skulle man gjort for lenge siden. Man er så fryktelig redd for å dele inn etter nivåer i dette landet. Redd for at noen skal falle utenfor normalen, redd for å gi noen et "stempel". Det man i stedet oppnår, er jo at altfor mange barn mister motivasjon, mister selvtillit og faller tidlig av lasset.
Jeg har en lillesøster på nå 22 år. Hun har sterk grad dysleksi, noe som ikke ble fanget opp før på videregående!!! Jenta kan jo knapt lese!
Jeg tror ikke det handler om pengemangel og ressursmangel, jeg tror det handler om å løsrive seg fra den låste tankegangen og tenke nytt. En slik tre-inndeling av nivåer som du beskriver Mathilda høres veldig spennende ut. Det kan nok sikkert være vanskelig å få kabalen til å gå opp til tider, men det må da være flere ulike måter å løse det på.
|