Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

SIG-Uganda i Kongo

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 13-08-09, 23:27   #9
Lisa
anglofil
 
Lisa sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 6.589
Lisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtidLisa har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: SIG-Uganda i Kongo

Man kan jo bare undre på hvordan mediene hadde dekket saken hvis de to norske statsborgerne ikke hadde vært to unge hvite gutter Det er nesten komisk synes jeg når Aftenposten også prøver å forklare at det er helt vanlig å le og ta bilde av at man tørker opp blod i en bil selv om man nettopp visstnok hadde flyktet inn i jungelen for å berge sitt eget liv Rett og slett patetisk er medias desperate forsøk på å diskreditere alt som finnes av både mennesker og institusjoner i "banan republikker" som Kongo. Både tekst og billedbruk er så til de grader etter boka for hvordan du skaper et bilde du ønsker leserne skal sympatisere med. Jeg tipper og håper inderlig Helge Rønning eller noen på medievitenskaplig ved UiO kommer til å skrive om dette i ettertid for det er veldig interessant.

Til sammenlikning med "gutta på tur" i Kongo lurer jeg på hvorfor ingen hadde sympati med de 3 norske jentene som ble tatt for narkosmugling i fjor? der var det jo nærmest "gitt" at de var skyldige med en gang? Den saken var jo motsatt. Der brukte media jentenes bakgrunn som solide indikatorer på at det var stor sjangs for at de var skyldige. Mens det liksom ikke er noe muffins med eks militær gutter på tur i Kongo ... mmm pussige greier.

Faktisk kjenner kjenner jeg at jeg blir direkte fysisk kvalm av hele saken. Herregud det er god nok dokumentert hva unge eks-army gutter gjør i land som Kongo, Irak osv. De tjener store penger på "jobbene" de gjør der, det finnes utallige dokumentarer som gjør rede for denne industrien også i Kongo.

Jeg synes også det er helt sinnsykt at staten Norge ikke tar det mer alvorlig at de brukte sine gamle army ID passes. Vanligvis får det store konsekvenser men ser ikke ut til å ha noen betydning i denne saken.

Det ble stilt en vanskelig spørsmål her for en tid tilbake om norske kriminelle bør sone i de landene de begår forbrytelsen i. Jeg måtte tenke lenge på det men ja, jeg synes norske borgere bør gjøre det om de er narkosmuglere, pedofile eller leiemordere. Det er problematisk når de blir stilt for retten i land som praktiserer dødsstraff men så langt har vel ikke dette skjedd med noen. Unasett så vil nok disse gutta få en langt bedre skjebne en jentene i Peru eller hvor det nå var. De har pengesterke foreldre som kan kjøpe de fri. Akkurat slik som faren til gutten i Jemen som ønsket å betale blodpenger til familien til drapsofferet her i Norge.

__________________
"Try Again, Fail Again, Fail Better" (Samuel Beckett)

Sist redigert av Lisa : 13-08-09 kl 23:52.
Lisa er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 17:31.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no