Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold > Barnemat

Grøt, grøt og atter grøt

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 10-05-09, 02:45   #23
Verdande
Melkeku
 
Verdande sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2008
Innlegg: 288
Verdande er litt kulVerdande er litt kulVerdande er litt kul
Standard

Sv: Grøt, grøt og atter grøt

Opprinnelig lagt inn av Lurendreier, her.

Har forresten en bok her hjemme om barnemat. og der står det at man kan kjøpe jernberiket mel (sammalt hvete, fin) og koke grøt på. Noen som vet hvor man får atk i det og som har testet det ut?

Grøtmel får man i mange helsekostbutikker, og sikkert andre steder også, men det er ikke nødvendig med spesialmel. Grøtmel er også som regel dyrere enn "vanlig" mel. Grøt kan kokes på f.eks. havregryn, hel hirse (må bløtlegges for å få ut saponin), hirseflak, grovt sammalt hvetemel, grovt byggmel osv.

Jerntilgjengeligheten øker om du bløtlegger melet minst en time før koking. Det kan gjerne bløtlegges natta over hvis du f.eks. skal koke frokostgrøt. Det er vanligvis ikke noe poeng i å bløtlegge havregryn eller hirseflak.

Før servering pleier jeg å tilsette grøten en teskje rapsolje, frukt eller bær og litt nypeekstrakt.

__________________
Well-behaved women rarely make history.
2008 2011 2014
Verdande er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 15:23.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no