Sv: Har du planer for hagearbeidet i år?
Hagearbeidet er godt i gang. Jeg har brukt de siste par ukene til å bli kjent med hagen, og her er det mange skjulte skatter. Vi har blant annet en del gamle, gamle syrintrær. (Ja, trær! Ikke busker.) De vokser over inngangspartiet, og trenger vel egentlig å klippes litt tilbake. Men det er også skummelt, fordi de er gamle og jeg vet ikke hvor hard beskjæring de tåler. De er så pene at jeg ikke tør å eksperimentere for mye.
Jeg har også gjøvet løs på klatrerosene som vokser oppover terrassen og taket til terrassen. De er også gamle, over 20 år, og har ikke blitt klippet noe særlig ned. Så de tror jeg at jeg skal klippe knallhardt etter blomstring, for å forme de litt mer. Klematisen, som også er eldgammel, er sikkert 7-8 meter nå, og må klippes ned. Jeg har klippet ganske mye nå, og skal se hvordan det går med den utover sommeren. Om den ikke tåler å bli klippet til bunns etter blomstringen får jeg bare erstatte den. Det er ikke pent med 3-4 meter eldgammel stilk som ligger som en knute oppover veggen, før blomstene kommer høyt, høyt på toppen.
Jeg kjøpte også en pakke med blomsterengfrø som jeg har strødd over et område. Jeg er spent på å se om det kommer opp mye rart, eller om det bare regner bort.
|