Sv: Snåsamannen
Opprinnelig lagt inn av turi, her.
Mener å ha lest at Gjerstad har vært godt forsket på.
Nei, det har han ikke.
Opprinnelig lagt inn av turi, her.
Og healende hender trenger ikke bli varmere, noen ganger blir de kaldere, og noen ganger er de akkurat vanlige hender.
Nei, jeg er klar over det. Men en av egenskapene som det blir hevdet at Gjerstad har (ihverfall i følge folkehistoriene i Nord-Trøndelag) er at han har så varme hender at det går gjennom skosålene om han holder hånda under foten på noen.
Man kunne tenke seg for eksempel et forsøk hvor man plukker ut 9 andre menn i omtrent samme alder og størrelse, med temmelig like hender. Så fikk de sitte på rad og holde ut hånden gjennom et teppe eller noe sånn at man ikke så personen som eide hånden. Så kunne man ta 100 mennesker som var ihuga troende av Gjerstad (sånn at man ikke kan si at det er manglende tro som er feil (selv om det jo egentlig er klart at det ikke skal spille noen rolle)) og så fikk hver enkelt bli satt med foten inntil hånden og angi hvor mye varmere foten ble, på en skala fra 1 til 10. Rekkefølgen på mennene skulle være tilfeldig og de som plasserer forsøkspersonene må ikke vite hvem som er hvem av "fotvarmerne".
Om man hadde gjennomført et slikt forsøk, tror dere som tror på Gjerstad at han hadde greid å varme flere føtter enn hvilken som helst annen? Og i så fall, hvor stor andel hadde han greid tror dere? Hadde det vært sånn at Gjerstad hadde greid 100 av 100 og de andre ingen?
Og hadde noen endret mening om Gjerstad ikke hadde gjort det bedre enn de andre mennene?
Jeg spør fordi jeg er oppriktig interessert altså, ikke for å argumentere for at noen skal skifte mening (for det tror jeg er nytteløst i trosspørssmål)
__________________
It takes a great deal of effort to sustain a conservative, trustworthy persona.
|