Sv: Enda mer om sykemelding
Opprinnelig lagt inn av kie, her.
På noen arbeidsplasser har arbeidsgiver og/eller kolleger en klar forventning om 100% innsats og yteevne de timene man er på jobb, til tross for gradert sykmelding. Da er man veldig utsatt.
Ja. Nå vet ikke jeg hva mine kollegaer har snakket med sjefen om på tomanns-hånd, men jeg har aldri sett at det har blitt tatt spesielt hensyn til delvis sykmeldte. Tvert i mot, så er det heller slik at man nesten forventer at de skal gjøre hele jobben sin på den korte tiden de er der. Så for min del hadde jeg vært skeptisk til å gå inn på en delvis sykmelding. Slik jeg ser det nå (som frisk) tenker jeg at kan jeg først gå på jobb kan jeg like gjerne være der hele dagen... Kortere dag = masse ekstra stress. Men selvfølgelig, det er ulike typer sykdommer.
Jeg synes det er rart at man snakker så mye om at syke skal tidligere tilbake i jobb, når realtiteten vel heller er at de som har et handikap, er delvis syke eller av en eller annen grunn ikke greier å yte maks, blir skviset ut av arbeidsmarkedet.
|