Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Om å sende småsyke barn i barnehagen

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 09-03-09, 16:30   #10
bina
Ustabil
 
Medlem siden: Jan 2007
Innlegg: 4.405
Blogginnlegg: 11
bina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de flestebina er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Om å sende småsyke barn i barnehagen

Opprinnelig lagt inn av Miss Norway, her.

bina, smitte er smitte. Inkubasjonstid er inkubasjonstid. Den er usynlig, og nyere publiseringer viser feks at noro/rotavirus er så gjenstridig at selv spritvask av hender/overflater ikke stanser utbrudd. Det eneste som begrenser er isolasjon av smitten. Og man er dessverre smittebærer i 48 timer ETTER siste symptom (oppkast eller diare) - selv om man er frisk som en fisk, sulten og kjeder seg og alle sykedagene er brukt opp. DERFOR skal IKKE tvilen komme "tiltalte" til gode, men barnehagens ansatte og andre barn. Solidaritet og sånt vettu.

Dette gjelder også ved febersykdom. Er man i tvil om barnet er smitteførende skal man holde det hjemme - det er alminnelig høflighet til og med. Myggestikk eller vannkopper? Vanskelig å skille i tidlig fase - men kan man ikke utelukke vannkopper så tar man jo ikke risken på å smitte hele barnehagen? Det skjedde hos oss litt før påske i fjor; en gutt ankom med flere synlige og suspekte prikker og foreldrene hadde IKKE tid å hente ham før langt ut på dagen pga viktige møter. Det var flere familier som fikk ødelagt påskeferien sin og det er jo ekstra surt når man har bestilt dyr tur etc. (Selvsagt kunne de smittede allerede være smittet før guttens utbrudd, men det blir unødvendig nonchalant og egoistisk likevel).

Men de færreste tilfeller av omgangssjuke er noro-virus. Og det er mange undersøkelser som tyder på at god håndhygiene forebygger svært mye, spesielt i barnehager. Ved kraftig omgangssjuke, hvor man skjønner at dette kan være noro-virus eller noe annet kraftige greier, så er jeg enig. Men om ungen i løpet av en lørdag har kastet opp to ganger og hatt løs avføring - så sender jeg jo ungen i barnehagen på mandag, når ungen er i form igjen og spiser normalt.

Jeg sendte en unge i barnehagen i flere dager med vannkopper. For utbruddet var så beskjedent at jeg ikke skjønte at det var vannkopper. Jeg rådførte meg til og med med de ansatte, som jeg antok hadde sett flere vannkopper enn meg. Og etter 3-4 dager ble jeg plutselig oppringt, for da hadde den ene prikken sprukket og da mente de bestemt at det var vannkopper. Og joda, etter to uker var 4-5 barn syke, og deretter gikk det slag i slag. Men ungen hadde 4-5 prikker. Jeg KAN ikke i anstendighetens navn holde ungene hjemme hver gang de har 4-5 prikker.

bina er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 20:33.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no