Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Blir det streik neste uke for lærerne, tror dere?

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 08-06-21, 12:56   #20
Gaia
villende
 
Gaia sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 14.864
Blogginnlegg: 249
Gaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme omGaia har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Blir det streik neste uke for lærerne, tror dere?

Opprinnelig lagt inn av gajamor, her.

Sikkert ikke streikebryteri "juridisk sett", men jeg syns det er såpass gråsone siden et gjør at man rammes mindre av streiken, så jeg syns ikke det er ok. Rent personlig mening.

Hvorfor mener du det? At et idrettslag (ideell organisasjon, ikke en del av kommunen) arrangerer trening på dagtid for barn som har skole i streik er overhodet ikke i gråsonen. Like lite som at foreldrene samarbeider om barnepass, eller sender barna til besteforeldre er streikebryteri.

Konflikten er mellom arbeidsgiversiden og arbeidstakersiden. Det er de som har mulighet til å påvirke resultatet i saken, blant annet ved å forsøke å tvinge igjennom sine ønsker ved bruk av arbeidskamp. "Tredjeperson" (barn og foreldre) har overhodet ikke noe de skulle ha sagt, og er derfor uskyldig part.

I privat sektor berøres arbeidsgiver direkte av streik, fordi det påvirker produksjon, leveranser og inntjening. I offentlig sektor er den eneste "kostnaden" omdømme. Det er den viktigste motforestillingen jeg har mot bruk av streik som arbeidskampvirkemiddel i offentlig sektor, at den streiken er ment å skulle ramme (arbeidsgiver) i realiteten ikke er skadelidende i det hele tatt, mens kostnaden for uskyldig tredjepart er ganske så høy, i alle fall i skolesektoren.

Jeg kjenner ikke de andre sektorene godt nok til å kunne svare på hvor hard en streik rammer tredjepart der. I helsesektoren har jo arbeidsgiver argumentert med "fare for liv og helse" for å få igjennom tvungen lønnsnemnd, mens arbeidstakersiden svarer med "jammen, dette er normal helgebemanning". Hva som er virkeligheten, eller om sannheten ligger et sted midt i mellom, er umulig for utenforstående å vite.


Sist redigert av Gaia : 08-06-21 kl 13:01.
Gaia er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 20:10.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no