Sv: Stemmer du FrP?
Opprinnelig lagt inn av Skilpadda, her.
Jeg er fremdeles ikke enig. Hvis jeg sier at "folk som mener at svarte er mindre verdt enn hvite, er rasister", så er ikke dette en fordom, men et faktum, eller kanskje heller en tautologi.
Ja, selvfølgelig stemmer det utsagnet du kom med. Det er jo det som er definisjonen på en rasist. Det jeg sier er at det å mene at andre er mindre verd enn dem uavhengig av hvilket grunnlag man mener det på, er feil.
Det er feil uansett om:
1) hvite mener at svarte er mindre verd enn dem.
Eller om:
2) svarte mener at hvite er mindre verd enn dem.
Og det stemmer uavhengig av om 2) kommer på grunn av utsagn 1). Det er altså fremdeles feil av svarte å mene at hvite er mindre verd enn dem selv om det ikke har vært holdt hvite slaver i afrikanske land. To feil gjør ikke at det blir en rett. Det er galt å behandle andre mennesker som mindreverdige. Punktum.
Opprinnelig lagt inn av Skilpadda
Så finnes det naturligvis en eviglang gråsone med påstander, som strekker seg fra rene tautologier til rene fordommer. En uttalelse som "folk som stemmer FrP er dumme(re enn andre folk)" er ikke helt i tautologi-enden, men den er heller ikke på linje med "negre er mindre verdt enn hvite", som er en uttalelse som er utelukkende basert på fordommer.
Det er selvfølgelig sant at ut av de to utsagnene er det andre mye verre enn det første. Men nå har jeg ikke sett noen her på fp som har sagt det andre, men jeg har sett flere som sier det første.
__________________
"The further a society drifts from the truth, the more it will hate those that speak it." - George Orwell
Sist redigert av him : 29-11-06 kl 14:20.
Årsak: Prøvde å skrive første setning bedre.
|