Input
32k innlegg
iPad til barneskolen er virkelig tidenes scam. Jeg har ennå til gode å møte barn som ikke nærmest utelukkende bruker den til å «skrive» på ark lærerne har skannet inn.
Timar skrev:Neida. Ikke alle ungdomsskoleelever har pc. Hos oss bruker de fortsatt ipad og har knapt tatt i et tastatur!
Dagens gruff fra meg!
Input skrev:iPad til barneskolen er virkelig tidenes scam. Jeg har ennå til gode å møte barn som ikke nærmest utelukkende bruker den til å «skrive» på ark lærerne har skannet inn.
Dette tenker jeg også er viktig læring. Slik er det jo i arbeidslivet også. Ny arbeidsplass, nye digitale verktøy, nye måter å lagre ting på, andre arkivsystem, andre regler for hva og hvordan ting skal lagres. Man kan ikke forvente at det man har lært å bruke ett sted skal være det samme på neste sted. Så at elevene bruker tid på å lære dette tenker jeg bare er en selvfølge, og det er rart å se på det som krise. Elevene blir vant med ulike måter å jobbe på, både nettbrett og PC, som er verdifullt for senere studier og jobb.Blondie skrev:Det som er helt krise med nettbrett i barne- og ungdomsskole er jo st på vgs viser det seg at veldig mange har utrolig liten forståelse for struktur og lagring på PC. Det lagres i hytt og pine, mange forstår ikke skyen og lagrer lokalt, eller dokumenter «forsvinner» fordi de lagres med uforståelige navn.
Dette bruker vi mye tid på, mer de siste årene.
På barne- og ungdomsskolen er det vel også slik, at hvis de skal bruke tid på å lære disse tingene så bli det mindre tid til andre ting. Slik er det vel uansett når noe skal læres. Med mindre man forutsetter at de lærer det hjemme da, selvsagt.Blondie skrev:Jeg sa ikke at det bare var krise, for så vidt, men å bruke tid på det gjør at det blir lindre tid til andre ting. Det som gjerne er en utfordring er at mange lener at «unge er jo så gode på data», også unge. Det kan gjøre at slik kompetanse tas som en selvfølge og det oppdages for seint. (Gjerne når viktige notater mangles før eksamen, for eksempel).
Det er vel ingen som er gode på noe før man har lært det. Forskjellen er vel at man forventer at de unge skal kunne alt mulig på data, uten opplæring (muligens inkludert dem selv), mens eldre ansatte forlanger kurs for hver gang et nytt datasystem eller digitalt verktøy skal innføres eller oppgraderes. I alle fall er det mitt intrykk der jeg har jobbet. Jeg tror det er viktig å ha i bakhodet, både som lærer og som arbeidsgiver, at også de unge trenger god opplæring, selv om det er snakk om data, og selv om de ikke selv forlanger det eller tror de trenger det. Og skal det læres må det settes av tid til det, uansett hvilket alderstrinn det er snakk om.-ea- skrev:"Unge er så god på data", det er nå ikke sant. Ihvertfall ikke de unge som begynner i jobb her. De er god på gaming, ja. Men ellers... nå er det folk/gutter i praktiske jobber vi ansetter da, det kan ha noe å si.
Blondie skrev:Det som er helt krise med nettbrett i barne- og ungdomsskole er jo st på vgs viser det seg at veldig mange har utrolig liten forståelse for struktur og lagring på PC. Det lagres i hytt og pine, mange forstår ikke skyen og lagrer lokalt, eller dokumenter «forsvinner» fordi de lagres med uforståelige navn.
Dette bruker vi mye tid på, mer de siste årene.
-ea- skrev:"Unge er så god på data", det er nå ikke sant. Ihvertfall ikke de unge som begynner i jobb her. De er god på gaming, ja. Men ellers... nå er det folk/gutter i praktiske jobber vi ansetter da, det kan ha noe å si.
NEI!!Input skrev:Mistet dette huset på forkjøp også!
Logg inn for å svare i denne tråden.