Apple skrev:Det er sikkert mange ulemper med cruise- turismen, men det må vel være noe fordeler også? Reiselivsnæringen i Norge ser ut til å ville ha dem ihvertfall.
Det er jo litt splittelse i befolningen de stedene inne i fjordarmer hvor cruise-båtene kommer og "koloniserer" bygda/bidrar til næringslivet, alt etter hvem som ser det.
Jeg tror at de turistene som Toffskij og HV beskriver er en type turister som ser dette som eneste mulighet å reise og se verden på, og jeg tror ikke det er cruiset i seg selv som gjør dem slik.
Jeg har jobbet i souvenirbutikk i et av Norges mest besøkte museer. Vi fikk beskjed på forhånd om det var cruise på vei, og hvor mange båter. Da var vi forberedt, og kunne hente frem ekstra "charms" hvis det var amerikanske cruiseturister som var på vei. 😀 Vi gikk helt klart i overskudd av cruiseturister.
Jeg skriver dette ikke fordi jeg har voldsomt behov for å forsvare cruisenæringen, men for å understreke at jeg tror alt kommer an på hvordan det er lagt opp og regulert, hvor man er, og hvem man er. Å dra alt over en kam (sa jeg det riktig nå?