Elin skrev:
Så kjendiser og offentlige personer må tåle en støyt og tåle at det legges ut bilder av dem på nett fordi det må de regne med? Ok.
Innen rimelighetens grenser, kanskje. Men jeg synes det er dårlig gjort å publisere åpenbart private bilder også av kjendiser - jfr. Kåre Conradi-saken her for en ukes tid siden.
Elin skrev:
Vanlige mann i gata som er overvektig, radmager eller på annen måte skiller seg litt ut skal man ikke legge ut bilder av, fordi de kan føle seg støtt, samt de poserer ikke, og vet ikke at det ligger bildet av dem på nettet. Ok.
Det kommer an på sammenhengen, men ja, jeg synes ikke man skal legge ut "snik-tatte" bilder av folk bare for å vise frem at de er rare eller stygge. Det har med respekt og menneskesyn å gjøre.
Elin skrev:
Det er ok å kalle folk for dustete og nek i forum som dette. Ok.
I noen sammenhenger er det om ikke OK, så i alle fall akseptabelt. I andre sammenhenger ikke. (En viktig ting å huske på er imidlertid at "ikke OK" ikke nødvendigvis betyr "forbudt og må sensureres/straffes". Oftest betyr det bare "ikke OK".)
Elin skrev:
Dette er Lara Flynn Boyle. Jeg synes hun er sykelig tynn.
Dette bildet kan ingen ta seg nær av for Lara Flynn Boyle er superkjendis og hun må tåle offentlighetens kritikk og hun poserer til fotografen, og de som føler seg støtt av at jeg legger ut bilde av henne som har slanket seg radmager, ja de har et problem. Er det sånn og forstå? Og dersom man ikke forstår at jeg skriver dette med ironi og ikke liker bildet, ja da er man et nek.
Hva var ironien her? Altså, jeg skjønner at du synes hun er altfor tynn (det synes jeg også). Men hva var det du mente ironisk av det du skrev?
Jeg synes forresten det ville være helt greit om du la ut dette bildet i en tråd for å kommentere hvor tynn Lara Flynn Boyle er blitt. Men jeg ville ikke syntes det var greit om du la det ut for å karakterisere en annen bruker her. Så om det er OK eller ikke, kommer an på sammenhengen.