Pesten skrev:
Jeg tror IKKE vaksinen gir autisme til barn men at det er noe i vaksinen som har gitt gutten min en reaksjon som da har utløst autisme.
Jeg skjønner faktisk at du kan tenke sånn, og jeg skjønner at du er blitt såpass skremt av det at du velger å la være å vaksinere de andre barna. Jeg synes ikke det er veldig lurt, men jeg skjønner det.
smilefjes skrev:
Dette gir ikke mening. Enten tror du vaksinen gir autisme, eller så tror du ikke vaksinen gir autisme. Det du skriver her minner mer om å prøve å ri flere hester på en gang - du vil egentlig si at du mener vaksinen gir autisme, men så tør du ikke si det helt høyt liksom.
Jo, det gir perfekt mening for meg. Mennesker er ikke kjemiske ligninger hvor a + b gir c. Det er mange sykdommer som er slik at man er født med en genetisk predisposisjon og hvor en uheldig kjede av hendelser trigger sykdom hos et ellers sårbart individ. Og hvor det hos andre er helt ufarlige hendelser som ikke ville ført til noe som helst. Nå sier jeg ikke at jeg tror dette er rett i denne sammenhengen bare for å ha sagt det, men at man tror at MMR ikke i seg selv gir autisme, men hos sårbare individer kan gi en reaksjon som igjen fører til en kaskade reaksjoner i kroppen som ender med en autismelignende tilstand synes jeg i utgangspunktet er en helt grei tankerekke.
Lille meg skrev:
Hattifnatten: Ja, Pesten har gått gjennom en vond opplevelse. Det er vel ingen som er uenig i det. Det jeg lurer på, er: Gir det henne frikort til å si at MMR-vaksine faktisk gav hennes barn autisme, uten at andre bestrider dette? Slik at mange foreldre - feilaktig - lar være å gi barna sine vaksine? Slik at flere kan få farlige sykdommer? Er det OK fordi hun ikke er en konspirasjonsteoretiker - hun er bare en mor som har hatt en veldig vond opplevelse?
Jeg er ikke Fnatten, men jeg synes hun har rett til å si hva hun vil. Hun kan si at hun tror barnet har fått autisme fordi hun ikke dro på pilegrimsreise til ytre ustbekistan for min del. Men å påstå at det er bevist noen årsakssammenheng blir i en annen kategori, da fortjener man krassere tilbakemeldinger.
Hattifnatten skrev:
Det finnes mennesker som har fått diagnosen autisme og som har mistet sin diagnose senere i livet.
Har de blitt friske fra autisme?
Har de virkelig hatt autisme på samme måte som de fleste andre med autisme?
Det er jo sånn at diagnoser i F-kapittelet i ICD10 ikke akkurat er noe man kan teste med en 100% test. Det er snakk om diagnosekriterier hvor man må oppfylle en viss mengde av kriteriene for å få diagnosen. Gitt at man for eksempel må oppfylle 10 av kriteriene for å få en diagnose, er det jo noen som vil ha akkurat 10 og ha diagnosen. Og noen vil ha 9 og ikke ha den. Det er også en viss posjon subjektive vurderinger oppi dette her samt mer eller mindre standardiserte tester. Barn er dessuten individer i vekst og utvikling som forandrer seg med tiden. Jeg vil tro at hvis noen "mister" diagnosen vil det i all hovedsak dreie seg om mennesker som har hatt akkurat nok kriterier oppfylt og som gjennom vekst og utvikling har endret seg nok til at de ikke lenger oppfyller et par kriterier og dermed faller på andre siden av skillelinjen og ikke lenger har noen diagnose. Jeg kan ikke tenke meg at det er vanlig at en med full score på typisk infantil autisme endrer seg til å bli en av de mest sosiale og veltilpassede barna i gata.
Pesten skrev:
Autisme er INGEN sykdom.
Den kan ikke kureres men mange kan ha god effekt av diett og biomedisin.
Jeg hadde en sønn uten språk og vi startet diett da han var 3 år. Nå er han straks 10. Og har så smått begynt å skrive/lese ordbilder. Han var bleieavhengig til han var 5 år men bruker fremdeles bleie på nattestid. Han sov ca 6 timers natt og nå er han oppe i 9

Han leker ikke med andre barn men kan ytterst få ganger samhandle med søstrene. Han har språk men mumler også mye. Epileptiske forstyrrelser og masse innom sykehus for diverse kontroller.
Ja artikkelen er 3 år gammel men anbefaler dere å lese litt på Bokstavbarna.com. Der er jeg ikke den eneste som mener at vaksiner kan skade og noen der inne har også opplevd at MMR kan utløse autisme.

[/left]
Det er bra dere har god effekt av dietter og jobbing. Dette er jo også omstridt materie, men jeg er sikker på at det kommer mer på sikt der. Jeg er også sikker på at "autisme" ikke blir en sekkediagnose i fremtiden, men at det vil komme mer spesifikke diagnoser som går på årsaker mer enn beskrivelse av et adferdsbilde. Vi ser jo det allerede innenfor andre deler av nevrologien, det kommer nok i fullt monn for autismediagnosene også.
Det er greit at du tror at vaksine har utløst din sønns sykdom. Men det gjør det ikke mer sant at det er andre som også mener det samme. Det er ganske mange på verdensbasis som er sikre på at slike tilstander utløses av demoner også. At det er flere av dem gjør det heller ikke mer sant. Sannheten er at man ikke vet. Man vet at det ikke er noe påviselig sammenheng mellom vaksiner og autisme. Man vet også at sykdommene man vaksinerer mot kan gi stygge nevrologiske sekveler. Jeg er åpen for å tenke at hos enkelte sårbare individer kan kanskje en vaksinereaksjon være det som får en slik utvikling til å eskalere, men det er som sagt ikke bevist noen som helst sammenheng og det er direkte skummelt hvis man skal misjonere på en slik måte at man får andre med seg på å ikke vaksinere og dermed svekker gruppeimmuniteten i landet. Det er virkelig ikke verdt å se barn med meslingeencephalitter fordi du og andre skal få gleden av å bli trodd offentlig, det er nok derfor du får såpass sterke reaksjoner. Men jeg tror man skal være klare på at ja, det finnes vaksinereaksjoner. Det finnes tildels stygge vaksinereaksjoner også. Derfor skal man ikke massevaksinere mot hva som helst, spesielt ikke med levende virus. Men meslinger er ikke hva som helst.