guniss skrev:Satser på at alkohol og dop er helt UT når mine barn blir tenåringer..
Den var ny, og en ganske besnærende tanke.
guniss skrev:Satser på at alkohol og dop er helt UT når mine barn blir tenåringer..
Line* skrev:Den var ny, og en ganske besnærende tanke.
Nova skrev:Akkurat det er jeg helt enig i og jeg er vokst opp med den samme holdningen. Imidlertid klarer jeg ikke å se at en konfirmasjon eller annet selskap for barn er et naturlig sted å servere alkohol. For å snu på flisa; jeg er også (som de fleste andre her) opptatt av at man også skal og bør signalisere til barn og ungdom at det går an å ha selskap uten alkohol. En konfirmasjon er et svært naturlig sted å sende slike signaler, synes jeg.
Når det er sagt hadde jeg sannsynligvis ikke reagert voldsomt dersom jeg hadde vært i en konfirmasjon hvor det ble servert et glass vin heller.
Maximillia skrev:Det går da an å drikke litt alkohol midt på dagen? 🙂
Akkurat det syns jeg ikke har noe med saken å gjøre, selv om det for meg er naturlig med alkoholfri konfirmasjon.
turi skrev:Guniss for president??
Iset skrev:Tror neppe dette spørsmålet hadde blitt mottatt på samme måte i de fleste andre land enn Norge. Nordmenn kan jo ikke drikke normalt. I Italia er de så vandt med et glass rødvin til maten at ingen hever øyenbrynene, de hadde vel ledd seg ihjel av denne diskusjonen. Du ser sjelden folk ligge døddrukne over bordet der, slik som i Norge uansett.
guniss skrev:For meg er det litt forskjell på å sitte å drikke øl og vin kl 15, og på å gjøre det under en sen middag.. Ikke vet jeg hvorfor. Kanskje mest fordi det sjeldent er små barn til stede under sene middager 😉
Maximillia skrev:For meg er det absolutt ingen forskjell på dette, og jeg kan godt drikke alkohol i små mengder med barn tilstede, om måltidet er tre eller sju. Og jeg er en av dem som faktisk holder meg til ett eller to glass. Men som sagt ville jeg ikke hatt det akkurat i konfirmasjon.
guniss skrev:Dette handler sikkert om oppvekst også?
Jeg er ikke vant til at mine foreldre drikker alkohol til måltider. Hverken hverdag eller helg egentlig.
Men jeg er vant til at de tar seg en fest av og til.
Skilpadda skrev:Mens jeg har motsatt erfaring - foreldrene mine har "alltid" pleid å ta et glass vin eller øl til søndagsmiddag og middagsselskap, men å "ta seg en fest" er ikke noe de pleier å gjøre (og særlig ikke da jeg var liten). Jeg assosierer ikke et glass vin til maten med fyll eller annet som ikke passer med barn, og opplever det ikke som et problem eller et uheldig signal selv om det er barn til stede eller anledningen har med barn å gjøre, og jeg har aldri hatt problemer med å drikke en øl eller et glass vin når sønnen min eller andre barn er der. (Som tidligere nevnt syntes jeg ikke det var merkeligere at de voksne drakk rødvin til middagen i konfirmasjonen min enn at de drakk kaffe til kakene, selv om jeg hverken likte eller fikk noen av delene. Men en "fest" der de voksne drakk seg synlig beruset ville jeg neppe satt pris på.)
guniss skrev:Misforstå meg rett - jeg synes ikke det er ille at folk tar seg ett glass rødvin til maten. Det er bare det at jeg selv ikke har noen tradisjon på det, ei heller min familie.
guniss skrev:Enkelte endrer jo atferd etter 2 glass rødvin også, og noen barn kan kanskje blir utrygge av dette?
guniss skrev:Men uansett vil jeg tro at det er den flatfylla som enkelte barn opplever hjemme helg etter helg som setter spor.
Olympia skrev:Sniker seg ut av leiligheten eller? Ærlig talt, hvis man er hjemme så greier man å forhindre at ungen drar ut.
Blå skrev:Kulturforskjeller er interessante.
Det har aldri falt meg inn at det skulle være noe galt med å ha vin til maten i en konfirmasjon. I min familie er det alltid både alkohol og gode alkoholfrie valgmuligheter i selskaper der det serveres annen mat enn kake.
Nå er det lenge til det blir aktuelt her og det kan godt være at jeg har andre meninger når det kommer. Inn til videre følger jeg med diskusjonen fordi den er spennende.
him skrev:Ellers må jeg bare spørre dere som kunne tenke dere å servere alkohol i konfirmasjon: Kunne dere også ha servert alkohol i en ett-års dag? Hvis ikke, hva er forskjellen mellom ett-års dagen og konfirmasjonen?
him skrev:Jeg synes dette er i overkant optimistisk. Selv brukte jeg den typiske: "Jeg overnatter hos en venninne." Og hun overnattet selvfølgelig hos meg. Jeg innser selvfølgelig at man ikke nødvendigvis må være Einstein for å skjekke opp dette, men det var også vanlig å drikke på: Korpsturer, turer med idrettslaget og konfirmasjonsleir(!). Ja, jeg gjorde det selvfølgelig ikke. :umusikalsk og anti-idrett:Hvordan skal foreldrene hindre slik drikking?
Ellers må jeg bare spørre dere som kunne tenke dere å servere alkohol i konfirmasjon: Kunne dere også ha servert alkohol i en ett-års dag? Hvis ikke, hva er forskjellen mellom ett-års dagen og konfirmasjonen?
Logg inn for å svare i denne tråden.