-ea-
43k innlegg
.....
Fløyel skrev:En bunad som koster 35.000,- regner man 180 timer på å produsere inkl brodering og montering. (Da er du dreven) Materialpakken koster kr 7.500,-. (Lundeby)
Bare stakken består av 2,5×1,3 mtr med vevd og stampet ull.
Noen her inne som tjener kr 150,- pr time før skatt?
Det er godt det er en stund til.LilleRosin skrev:TM, jeg ville invitert alle tre.
Fløyel skrev:Noen her inne som tjener kr 150,- pr time før skatt?
Filifjonka skrev:Nei, klær burde ikke koste det bunader koster.
Charlie skrev:Klær koster det de koster fordi de blir produsert i land hvor en deodorant koster en månedslønn ( og naturligvis er et uoppnåelig luksusprodukt).
Hadde de blitt produsert i en kjede hvor de som produserte dem også var de som kjøpte varer og tjenester i samme marked, ville de nok hatt en prisstruktur som gjenspeilet timelønnen til bunader (150 kr før skatt...)
For noen tiår siden var markedet slik at kjøper og selger var i Norge og en del av samme økonomi. En avis gjorde en artikkel på et bilde fra et braksalg i en klesforretning på 50-tallet, hvor folk sto i kø rundt kvartalet. Etter en prisjustering for prisene i annonsen, var prisen folk gikk mann av huse for f.eks. en bukse til 800 kr i dagens penger. Hadde vi stått i 20 m kø for en bukse til den prisen i dag? Nei. Takket være sweatshops i Kina hvor de jobber 12 timer i døgnet og blir innelåst på sovesaler, eller syverksteder i India hvor de er borte fra familien, jobber akkord og sover under symaskinbordet.
Ikke for å være slem eller noe, men jo - klær burde ha kostet mye mer hvis det var rettferdighet i verden - vi surfer på urettferdighet og dårlige levekår.
Litt off-topic. Såeh... tilbake til konfirmasjon!
16. januar:
Del I: Mytologisk og filosofisk tenkning i Hellas, Sokrates' metode
6. februar:
Del II: Platon og Aristoteles
5. mars:
Del III: Andre tradisjoner: Indisk, kinesisk, japansk og semittisk tenkning (jødedom, kristendom, islam)
2. april:
Del IV: En ny tid: Descartes, Hume og Kant
23. april:
Del V: Nye teorier om menneske og samfunn: Darwin, Marx, Kierkegaard, Sartre, Hannah Arendt og Simone Weil
21. mai:
Avslutningsseremoni i Foredragssalen!
IzziCreo skrev:Jeg kom med ett på at undervisingen/opplegget kan være ganske vanskelig å få til tidsmessig. Snuppa har mye med hun driver med på skole/fritid. Det står mellom HEF og Filosofisk, og vet filosofisk ikke har så mange samlingene... Så lurer egentlig på det samme som Polyanna - hvordan legges HEF sitt opplegg opp?
Charlie skrev:HEF er generelt strenge på oppmøte for å få lov til å være med på seremonien. Her hos oss gir de et alternativ hvor man kan være med på to helgesamlinger i stedet for kurskveldene. HEF har også et brevkurs, men de understreker at det er særlige tilfeller (f.eks. bosatt i utlandet) og IKKE kan brukes fordi man har vansker med å velge bort aktiviteter.
Ser ikke helt bort fra at man kanskje kan være med på et alternativt opplegg i et nabofylke, hvis deres opplegg passer bedre (f.eks. hvis et nabofylke tilbyr helgesamlinger, leir i skoleferie osv.) Noen bor jo sånn til at det kan la seg løse.
Jeg tenker det er litt sånn velkommen til voksenlivet. Hvis du vil noe nok, må du velge bort noe annet. Vil du ikke velge bort, kan du ikke ha seremoni, men du kan få selskapet likevel.
Logg inn for å svare i denne tråden.