Katta skrev:Men førskolelærere som skal undervise elever i småskolen, har de noe tilleggsutdanning?
Førskolelærerutdanning kvalifiserer til å jobbe til og med 1.klasse. Nå for tida er det ikke vanlig at førskolelærere ansettes i skolen lenger ettersom det er nok lærere å ta av. Førskolelærere kan ta ytteligere 60 studiepoeng og dermed jobbe opp til fjerde klasse, men denne ordningen er vel også i ferd med å forsvinne. Man ønsker nå lærere med mer spisskompetanse enn før.
Jeg mener over hodet ikke at det er den samme kompetansen som trengs i bhg og skole. Man bør strengt tatt ikke utdanne seg til førskolelærer dersom man ønsker å jobbe i skolen. Sånn blir det andre veien også. Jeg vet om flere lærere som ønsker å jobbe som førskolelærere og de må ha ytteligere 60 studiepoeng med småbarnspedagogikk i tillegg til den utdannelsen de allerede har (selv om den er på fire år).
Lønnsdebatt er kompliserte greier og min mening er at lønnsforskjellen mellom lærere på barneskolen og førskolelærere skyldes først og fremst historiske forhold til status og ikke hensynet til hverken utdanning, ansvarsområder eller arbeidsmengder.