Så stas, apan!
Vi har fått vårt andre nummer i posten i dag.
veobra
12k innlegg
mkj skrev:Jeg greier ikke med min beste innlevelsesevne å forstå hvorfor tekstene skal leses 5 ganger. Det dreper jo absolutt alt av leselyst.
Arkana skrev:Dere som abonnerer; Er dere fortsatt fornøyd med avisen? Vurderer å kjøpe fra neste skoleår.
Arkana skrev:Dere som abonnerer; Er dere fortsatt fornøyd med avisen? Vurderer å kjøpe fra neste skoleår.
mkj skrev:Jeg greier ikke med min beste innlevelsesevne å forstå hvorfor tekstene skal leses 5 ganger. Det dreper jo absolutt alt av leselyst.
Vår jente er kjempeflink til å lese, og det tror jeg er fordi hun har lest masse forskjellig og ser gleden i å lese og lære nye ting. Hun leser en god blanding av tegneserier, barne- og ungdomsromaner, Aftenposten Junior og en god slump faktabøker. Etter Venuspassasjen har hun blitt opphengt i Astronomi. Lest ut halve boka som Erik Newt og en kar til har skrevet.
Jeg ser at det for noen kan være viktig for forståelse av teksten at man skal lese den flere ganger - men 5?! En god leser vil ha catchet innholdet lenge før det, og en dårlig leser blir jo drittlei antar jeg.
apan skrev:Jeg er enig i at 5 er mye, men ellers tenker jeg at dette er også opp til hvordan vi voksne kommuniserer det.
IzziCreo skrev:Apropos repetisjonslesning: Her slipper poden det fordi vi synes han er mer enn flink nok leser, og strever MYE med motivasjonen når han må repetere ting han kan. Så derfor har vi kuttet ut det, men han leser mer enn hva han er pålagt fra skolens side. Siden han alltid har vært god leser så har vi sagt at det er grunnen til at vi har den reglen - slik at han kan bli enda flinkere.
mkj skrev:Det har vi også vært borti, Katta. Læreren mente først at jo, det måtte hun gjøre. Men det er forskjell på de som er gode lesere da de begynner på skolen og på dem som gjør dette for å lære å lese. Boka hadde kanskje 30 ord, og den skulle vi altså bruke 15 min på hver dag.
Logg inn for å svare i denne tråden.