For meg er denne kronikken en fin forklaring om hva det dreier seg om.
http://ipad.aftenposten.no/meninger/kronikker/article4058683.ece
Hva mistet vi i et samfunn uten mennesker med Downs?
Polyanna
78k innlegg
Startet av Ukjent 131 svar 64k visninger
Til nyesteannemede skrev:Ah, jo alle tilfører kjærlighet til verden. Men de med downs blir fremstilt som om at de tilfører litt ekstra mye kjærlighet til verden, og det er den forherligelsen av downs som jeg synes å ane mange steder som jeg ikke er udelt enig i.
Pesten skrev:Downs er gjerne ikke allltid det verste. Man har mange andre diagnoser som blir glemt oppi her. Mange blir gjerne ikke diagnosert før etter fødsel og da skulle jeg ønske at det var opprettet et team. Et slags "dreamteam" som kunne hjelpe foreldre. Backet de opp og nevnt noe om hva man kan få hjelp til. Hvilke rettigheter man har og rett og slett fulgt de opp i en allerede hektisk og krevende hverdag.
Jeg er imot abort men ser den at når barnet krever så mye av foreldre at de ikke kan fungere i hverdagen. Ha vanlig jobb og følge opp søsken så MÅ man ha hjelp utenfra.
kupping av tråd.
Polyanna skrev:Sånn er det vel i dag? Får man et barn med åpenbare spesielle behov og doagnoser (her er jo Downs sånn sett relativt "A4", i forhold til mange andre ting), så settes det vel opp en ansvarsgruppe eller hva det heter med en gang? sykehusene har sosionom (eller annen tittel?) som ordner opp med skjemaer og rettigheter, osv.
Jeg har inntrykk av at dette fungerer langt bedre enn det gjorde før i tiden, selv om det for det første helt sikkert er offer for ressursskvis det også, og for det andre, aldri helt kan fjerne de utfordringene et barn med store ekstra behov medfører.
Polyanna skrev:Men jeg tror de pårønde som insisterer på at "Amsterdam" er et like bra reisemål som "roma".
Polyanna skrev:Men jeg tror jeg og bl.a. snakker om at barnet ER der, med eller uten Downs, og så velger man om man vil ha det eller ikke.
Logg inn for å svare i denne tråden.