Teofelia skrev:
Jeg skal ikke uttale meg om andre ungdommer, men jeg kjenner ikke igjen hverken meg selv eller datteren min i påstandene over.
Samme her!
Jeg kjenner meg ikke igjen.
Da jeg ble konfirmert var det slettes ikke alle som ble konfirmert. Jeg valgte kirkelig selv om jeg ikke var døpt. På kullet mitt var det ulike livssyn og en del av dem praktiserte ikke konfirmasjon i noen form.
Jeg husker heller ikke veldig pengefokus. Jeg aner ikke hva mine venninner fikk i gaver.
Det finnes veldig mange ulike grunner til å velge en eller annen form for konfirmasjon. Å enkelt konkludere med at penger styrer alt er for lettvint.
Det er ikke helt sjeldent at konfirmanter får tilbud om stor pengesum for å droppe konfirmasjon. Jeg har opplevd at slike har takket nei til tilbudet og velger konfirmasjon i stedet.
Noen konfirmanter (stadig flere faktisk) er flyktninger og har ikke potensiell pengeflom i vente.
Nei alle ungdommer er ikke ekstremt reflekterte, men det er heller ikke en forutsetning for konfirmasjon.
En ting som er fint uansett hva konfirmanten har som grunn er å feire ungdommen, gi oppmerksomhet og gjøre stas på.
Det betyr ofte mer enn konfirmantene der og da gir uttrykk for.