Rasisme og fremmedfrykt
Fra ordboken;
Sitat:
ras|is'me -n (fra eng.) menneskesyn, politikk el. sett av holdninger som bygger på den oppfatning at visse raser er andre raser overlegne, rasefordommer
Dette i seg selv vil jo kunne føre til endel negative handlinger, som feks. ambulansesaken, - dersom det er rasisme som ligger bak.
Vi kan jo si at det ofte ligger uvitenhet og fremmedfrykt bak det å ha slike holdninger, men jeg synes ikke (som jeg så i ambulansetråden) at det blir riktig å stemple dem som har fremmedfrykt som rasister. Det er jo en frykt det er snakk om, en redsel. Jeg synes det blir så rart å si: Fy på deg som er redd til en som kanskje ikke vet bedre, eller har årsaker eller ikke årsaker til å være redd (redsler er ikke alltid så rasjonelle). Man tenker vel ikke at enkelte grupper er mer verdifulle enn andre selv om man er redd?
Er det bare meg som tenker slik, eller, -hva tenker dere om dette?
__________________
Poden des. 01, Admini jan. 07 og Admikra feb.14.
-Det du tror, avgjør hva du ser.
|